تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ | | نويسنده : کامبیز
به گزارش صبحانه، این سیستم که در اتومبیل‌های ساخت داخل به‌عنوان یک امکان بسیار پیشرفته و مفید محسوب می‌شود دارای قابلیت‌های بسیاری است که بایستی در مورد آن بیشتر بدانیم. شاید بتوان در یک جمله این سیستم را تعریف کرد و گفت که یک نوع سیستم ضد سرقت پیشرفته است؛ ولی سوال مهم این است که آیا اتومبیل‌های دارای این امکان، نیاز به دزدگیر دارند؟! در این مقاله ایموبلایزر و سیستم‌های ضد سرقت دیگر تعریف شده و امکانات و ویژگی‌های هر یک مختصرا توضیح داده خواهند شد.
 
در مجموع سیستم‌های ضد سرقت در ۳ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:
 
1- سیستم قفل مرکزی درها
 
این سیستم طرز کار ساده‌ای دارد. با قفل شدن یکی از درب‌ها بقیه را قفل می‌کند و بالعکس. نیروی این کار معمولا از طریق یک موتور الکتریکی تامین می‌شود که سیگنال‌های مورد نیاز برای فعال یا غیر فعال‌سازی سیستم از طریق کنترل از راه دور یا کنتاکت‌های داخل قفل درب فرستاده می‌شود (برای مواقعی که برق خودرو قطع شده است).
 
این سیستم دیگر به تنهایی کاربرد آن‌چنانی ندارد و معمولا بصورت ترکیب با سیستم دزدگیر یا ایموبلایزر بکار می‌رود.
 
 
 
2- سیستم‌های آلارم دهنده (دزدگیر)
 
این سیستم که واحد کنترل مرکزی (که در بعضی موارد با ECU یک‌پارچه هست) سیگنال‌های ارسالی از یک‌سری سنسور را کنترل می‌کند و در صورت تحریک این سنسورها، یک‌سری واکنش از پیش تعیین‌شده نشان می‌دهد؛ مثل فعال کردن آژیر و فلاشر و در مدل‌های پیشرفته‌تر ارسال سیگنال هشدار به ریموت کنترل.
 
سنسورهایی که در این سیستم بکار می‌رود معمولا شامل سنسورهای التراسونیک (حساس به حرکت)، سنسورهای ضربه، وارد کردن سوئیچ و در مدل‌های پیشرفته‌تر سنسورهای فشار هوا (حساس به تغییرات ناگهانی فشار هوای داخل خودرو در اثر باز کردن درب‌ها) و سنسورهای محافظت از سرقت چرخ‌ها می‌شود.
 
در این سیستم با فشار کلید قفل بر روی ریموت کنترل، واحد مرکزی سنسورها را تحت نظر می‌گیرد و هم‌زمان برق سوئیچ استارت را قطع می‌کند و در صورت تحریک شدن هر کدام از سنسورها، دستگاه برای مدت زمان از پیش تعیین شده‌ای آلارم می‌دهد.
 
حساسیت هرکدام از سنسورها نیز قابل تنظیم است. ترکیب این سیستم با قفل مرکزی امنیت خوبی را بوجود می‌آورد اما کامل نیست.
 
 
3- سیستم‌های ایموبلایزر الکتریکی و الکترونیکی کددار.
 
همان‌طور که از اسمش پیداست عملکرد هر قسمتی از اتومبیل که باعث حرکت خودرو می‌شود را از کار میندازد! و برخلاف قبلی خبری از سنسور و آلارم نیست.
 
در خودروهای جدید معمولا از سیستم سوئیچ ایموبلایزر (Immobilizer)دار استفاده می‌شود. سیستم ایموبلایزر یکی از جالب‌ترین سیستم‌های نصب شده در خودروهای جدید می‌باشد که در واقع نوعی سیستم ضد سرقت محسوب می‌شود. با کمک این مکانیزم با استفاده از قفل نرم‌افزاری که بر روی ECU انژکتور گذاشته می‌شود پیشرانه خودرو از روشن شدن مانع می‌شود. تا زمانی که این قفل باز نشود استارت زدن توسط سوئیچ حاصلی نداشته و پیشرانه روشن نمی‌شود.
 
کلیدهای خودروهای دارای ایموبلایزر شامل دو قسمت می‌باشند؛ یکی بورد الکترونیکی مربوط به ریموت کنترل (در کلید ریموت کنترل‌دار) که کار باز و بسته کردن درها را بر عهده دارد و دیگری قطعه کوچکی است که در واقع نوعی چیپ حافظه است. آنتن ترانسپوندر که بر روی سوئیچ در زیر فرمان نصب می‌شود شامل یک بورد الکترونیکی و یک سیم پیچ است که می‌تواند همانند یک مین‌یاب یک میدان مغناطیسی کوچک ایجاد نماید. وقتی کلید را در داخل سوئیچ در زیر فرمان قرار می‌دهیم چیپ حافظه داخل کلید تحت حوزه مغناطیسی ترانسپوندر قرار گرفته و فعال می‌شود. در این حالت انتن در ارتباطی دوجانبه با چیپ حافظه شروع به رد و بدل کردن اطلاعات کرده و می‌تواند کدی که ما ان را تحت عنوان Access code می‌شناسیم بر روی کلید ثبت نموده و یا آن را از روی کلید بخواند. تمام این اطلاعات ارسال و دریافت کدها و بازگشایی کدها تنها در کسری از ثانیه انجام شده و راننده متوجه مورد خاصی نمی‌شود.
 
در ابتدای تولید خودرو قبل از اینکه خودرو استارت بخورد توسط دستگاه دیاگ باید کلید را برای خودرو تعریف نمود. در این پروسه Access code یک‌بار برای خودرو تعریف شده و در داخل کلید ثبت می‌شود. این کد توسط یک کارت به همراه کلیدهای خودرو به مشتری تحویل داده می‌شود (البته اخیرا به دلیل مسایل امنیتی و ممانعت از سرقت خودرو این کد توسط شرکت سازنده به مشتریان تحویل داده نمی‌شود اما در صورت نیاز با نامه نگاری از شرکت سازنده دریافت می‌شود.)
 
به وسیله این کد صاحب وسیله می‌تواند در صورت مفقود شدن کلیدها توسط دستگاه دیاگ کلیدهای دیگری را برای خودرو تعریف نماید.
 
در این خودروها معمولا یک لامپ چشمک زن قرمز رنگ که نشانه دارا بودن سیستم ایموبلایزر و نیز فعال بودن آن است در داخل صفحه نشان دهنده پشت فرمان (پنل خودرو) یا هر قسمت نمایان دیگری نصب شده است. مادامی که خودرو خاموش است این علامت فعال بوده و با روشن شدن پیشرانه غیر فعال می‌شود.
 
نواحی حفاظت‌شده توسط ایموبلایزر عبارتند از:
 
موتور استارت
سیستم سوخت‌رسانی
سیستم جرقه
 
زمانی که خودرو بوسیله ریموت قفل می‌شود، یک‌سری رله مدارهای الکترونیکی که به منظور عملکرد خودرو بکار می‌روند را از مدار خارج می‌کنند. با این کار عملا موتور دیگر روشن نمی‌شود و کارهایی مثل اتصال کوتاه پایه‌های سوئیچ و غیره کاملا بی‌تاثیر است!
 
در سیستم ایموبلایزر الکترونیکی یک سیگنال کددار برای بلوکه کردن یا آزاد کردن مدارات راه انداز سیستم از ریموت به واحد مرکزی فرستاده می‌شود و این سیگنالها توسط الگوریتم‌های سیستم کدگشایی می‌شود.
 
 
برای غیر فعال کردن سیستم ایموبلایزر ۲ چیز مورد نیاز است:
 
سوئیچ از لحاظ فیزیکی با سوئیچ اصلی خودرو مطابقت داشته باشد.
کدی که ریموت می‌فرستد با کد ذخیره شده در واحد مرکزی یکسان باشد.
 
غیر فعال شدن سیستم ایموبلایزر زمانی اتفاق می‌افتدکه یک اتصال القایی بین سوئیچ و سیستم برقرار بشود و در صورتی که هرکدام از موارد فوق محقق نشود خودرو بکار نمی‌افتد. در بعضی سیستم‌های پیشرفته‌تر، این کد امنیتی بعد از هربار فقل و باز شدن سیستم عوض شده و با ریموت هماهنگ می‌شود. لازم به ذکر است که از همین سیگنال کددار برای سیستم قفل مرکزی استفاده می‌شود و در واقع قفل مرکزی تحت کنترل ایموبلایزر در می‌آید. 
 
بنابراین با توجه به ویژگی‌های گفته شده برای سیستم ایموبلایزر بتوان گفت که با وجود چنین سیستمی هزینه کردن برای قرار دادن سیستم دزدگیر فقط برای داشتن امکانی برای داشتن صدای آزیر یا خطر آن باشد. دزدگیر می‌تواند با داشتن صدای آلارم شما را از باز شدن درب‌ها یا ضربه خوردن اتومبیل مطلع سازد که البته در مدل‌های پیشرفته‌تر نیز امکان خاموش و روشن کردن با ریموت نیز تعبیه شده است. در کل می‌توان پیشنهاد کرد که داشتن دزدگیر و ایموبلایزر در کنار هم، امنیت خودروی شما را بالاتر می‌برد البته به‌شرطی که سیستم دزدگیر با سیستم ایموبلایزر هم‌خوانی داشته و مانند بعضی از خودروهای داخلی مشکلی برای سیستم برق خودرو بوجود نیاورد! که در این مورد می‌توانید با یک متخصص مشورت نمائید.
منبع : صبحانه آنلاین


تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ | | نويسنده : کامبیز

عصرخودرو: ترافیک‌های سنگین این روز‌ها در شهر‌های بزرگ به امری عادی و اجتناب‌ناپذیر در زندگی ما بدل شده که خواسته یا ناخواسته همه ما با آن سر و کار داریم و این موضوع زمانی آزار‌دهنده می‌شود که خودرو شخصی ما فاقد گیربکس اتوماتیک باشد و در ترافیک‌های طولانی و خسته‌کننده مجبور به گرفتن مکرر پدال کلاچ خودرو باشیم. آنگاه مشاهده می‌شود که آرام آرام دردهایی از ناحیه زانو احساس شده و خستگی راننده در این شرایط هم کاملا مشهود است و باید گفت که رانندگی در ترافیک با خودرویی که دارای گیربکس دستی باشد انرژی بیشتری را از فرد راننده دریافت می‌کند و به همین دلیل خستگی راننده دو چندان می‌شود و این قضیه در خودروهایی که مجهز به گیربکس اتوماتیک هستند کمتر دیده شده و راننده از آسایش نسبی در ترافیک‌های سنگین و پرتراکم برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو»، برای رفع این مشکل باید چاره‌ای اندیشید، اولین ایده‌ای که به ذهن راننده خودرو می‌رسد تغییر گیربکس دستی خودرو خود به نوع اتوماتیک است که این عمل نیز شرایط و مشکلات خاص خود را دارد که باید به این شرایط، هزینه‌های بالای این کار را هم اضافه کرد و ‌اگر این کار بخواهد صورت بگیرد، باید گیربکس اتوماتیکی انتخاب شود که با پیشرانه خودرو هماهنگی داشته باشد تا سبب اتلاف انرژی پیشرانه خودرو نشود و در این خصوص باید یاد‌آور شد که اغلب گیربکس‌های اتوماتیکی که ‌‌روی خودرو‌ها توسط اشخاص نصب می‌شود گیربکس‌های غیر‌فابریک خودرو بوده که سبب می‌شود بین پیشرانه و گیربکس خودرو هماهنگی وجود نداشته باشد که این مسئله به خاطر غیر فابریک بودن گیربکس نصب شده است.
لازم به ذکر است برای اینکه هماهنگی بین پیشرانه و گیربکس خودرو به درستی انجام شود کارخانه‌های سازنده خودرو آزمایش‌های متعددی را انجام می‌دهند تا این هماهنگی‌ها به صورت کامل و استاندارد باشد تا اتلاف انرژی پیشرانه و به دنبال آن مصرف بالای سوخت در خودرو به وجود نیاید. در کنار تعویض گیربکس خودرو به نوع اتوماتیک یک راه حل دیگر هم وجود دارد که نام آن کلاچ اتوماتیک است. این تکنولوژی حدود 8 سال پیش توسط آقای سید محمد ابراهیم علمی حسینی در کشور ساخته شد و طی سال‌های گذشته هم تغییراتی جهت بهبود عملکرد این سیستم صورت پذیرفت.

چگونه کار می‌کند؟
زمانی که این سیستم روی خودرو شما نصب می‌شود 3 قطعه الکترونیکی به خودرو اضافه شده و دسته دنده خودرو هم پس از نصب این سیستم تعویض شده و جای خود را به یک دسته دنده هوشمند می‌دهد که برای استفاده از سیستم کلاچ اتوماتیک کاربرد داشته و نصب آن الزامی است. این دسته دنده هوشمند مجهز به سنسور بوده که وظیفه این سنسور جلوگیری از درگیری بی مورد دیسک و صفحه بوده که این امر سبب افزایش راندمان و طول عمر سیستم انتقال قدرت خودرو می‌شود. در سیستم کلاچ اتوماتیک عملیات کلاچ‌گیری به واسطه ضامن نصب شده ‌روی سر دنده بوده که در هنگام تعویض دنده راننده می‌بایست این ضامن را فشار داده تا عملیات کلاچ‌گیری به صورت اتوماتیک انجام شده و تعویض دنده به راحتی صورت پذیرد. 
بنابر اعلام شرکت الکتروهوشمند آسیا (نمایندگی مرکزی شرکت اهاکو) که تولید و عرضه این محصول را حدود 8 سال است بر عهده دارد، این سیستم به خاطر مشکلاتی که نصب گیربکس اتوماتیک غیرفابریک دارد طراحی و ساخته شده و مشکلاتی همچون افزایش مصرف سوخت، افزایش مصرف لنت، کاهش شتاب خودرو، هزینه نگهداری بالا و سایر مواردی که در گیربکس‌های اتوماتیک دیده می‌شود در این سیستم وجود نداشته و راننده در صورت دلخواه می‌تواند هر زمانی که تمایل داشته باشد فقط با فشردن یک کلید سیستم را خاموش کرده و خود کنترل پدال کلاچ را در دست بگیرد. 
طبق اعلام این شرکت سیستم کلاچ اتوماتیک با 14 ماه گارانتی عرضه می‌شود و با یک ششم هزینه تعویض گیربکس به نوع اتوماتیک این سیستم قابل نصب است. سیستم مذکور برای خودرو‌های ساخت داخل و وارداتی قابل نصب بوده و محدودیتی از این لحاظ ندارد. 
این شرکت همچنین اعلام کرده که با توجه به اینکه خودرو‌های موجود در کشور با 2 نمونه کلاچ سیمی و پمپی عرضه می‌شوند، زمان نصب این سیستم برای خودرو‌های کلاچ سیمی بین 2 الی 3 ساعت بوده و برای خودرو‌های کلاچ پمپی بین 4 الی 5 ساعت زمان می‌برد. 
البته باید یاد‌آور شد که این سیستم فقط‌ روی خودروهای انژکتوری قابل نصب بوده و ‌ روی خودروهای کاربراتوری امکان نصب این سیستم وجود ندارد.
 در رابطه با استهلاک سیستم مذکور هم باید اشاره کرد که طبق اعلام شرکت عرضه‌کننده، تنها قطعه استهلاکی که در کلاچ اتوماتیک خودرو وجود داشته، سیم کلاچ است که اگر خودرو فاقد این سیستم هم باشد سیم کلاچ در دراز‌مدت نیاز به تعویض دارد و ارتباطی به نصب سیستم فوق نداشته است. 
در پایان می‌توان گفت که این قطعه بدون دستکاری در سیستم موتور و گیربکس خودرو بوده و تماما با مواد درجه یک در کشور تولید می‌شود و  پس از نصب هم در تغییری در شتاب و مصرف سوخت به وجود نمی‌آورد.

 

منبع : عصر خودروتاريخ : سه شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۳ | | نويسنده : کامبیز
عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور - شرکت هوندا قصد دارد نخستین سامانه کروز کنترل با قابلیت پیش بینی حرکت خودروهای کناری در جهان را وارد بازار کند. این سامانه که به نام i-ACC (کروز کنترل تطبیقی هوشمند) شناخته می شود توانایی پیش بینی زمان تغییر مسیر رانندگان دیگر و ورود آنها به مسیر شما را دارد. 

 

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، این سامانه با کروز کنترل های تطبیقی سنتی متفاوت است و با استفاده از دوربین، رادار و یک الگوریتم پیشرفته ویژه بر خودروهایی که در مسیرهای کناری حرکت می کنند، نظارت دارد. هنگامی که خودرویی وارد مسیر شما می شود سامانه جدید هوندا به تدریج اقدام به کاهش سرعت کرده و این در شرایطی است که پنج ثانیه زودتر از سامانه های کروز کنترل تطبیقی فعلی واکنش نشان می دهد. 

 

سامانه های کروز کنترل تطبیقی فعلی برای حفظ فاصله از پیش تعیین شده با خودرو جلویی طراحی شده اند و بر همین اساس هنگامی که خودرویی به صورت ناگهانی وارد مسیر شما می شود ترمزگیری می تواند سخت و خشن باشد.

خودروهای هوندا CR-V برای بازار اروپا نخستین مدل های مجهز به سامانه i-ACC خواهند بود. اگرچه در برخی کشورهای اروپایی مانند انگلیس رانندگی از سمت چپ و در دیگر کشورها از سمت راست صوت می گیرد اما سامانه کروز کنترل جدید هوندا به اندازه کافی هوشمند است تا کشوری که در آن رانندگی صورت می گیرد را تشخیص دهد و بر اساس آن حرکت خودروها و شرایط مسیر را زیر نظر داشته باشد. 

 

همچنین، خودروهای هوندا CR-V برای بازار اروپا به یک پیشرانه دیزل جدید 1.6 لیتری i-DTEC و جعبه دنده 9 سرعته اتوماتیک مجهز خواهند شد. سامانه i-ACC هوندا در خودروهای مدل 2015 به کار گرفته خواهد شد.

منبع : عصر ایرانتاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ | | نويسنده : کامبیز
 

خبر آنلاین نوشت:  پژو 206  بر اساس آمار تنها  دو درصد  از مرگ و میر جاده​ای را به خود اختصاص داده است یعنی اگر پراید هم مانند پژو 206 ایمن می بود  به جای سالی 15 درصد، سالی 6 درصد  را به کام مرگ می کشید.

در اروپا ایمنی خودروها توسط موسسه یورو ان کپ بررسی می شود . میزان ایمنی خودروها در این موسسه  با ستاره معلوم می شود. براين اساس 5 ستاره بالاترین امتیازی  است که یک  خودرو می تواند کسب کند. البته به غیر از این موسسه  یک سازمان معتبر دیگر هم که به ایمنی بزرگ راه های آمریکا معروف است وجود دارد. با این همه اکثر خودروهای ایرانی چون متعلق به شرکت هایی هستند که محصولشان در اروپا عرضه می شود نگاه به نمره های این موسسه اروپایی برای ایرانی ها  کارگشاتر است. در میان خودروهای تولیدی در ایران که دارای ایمنی بالایی هستند، مزدا 3  و نیسان تینا  توسط سازمان ایمنی  بزرگ راه های آمریکا جزو ایمن ترین خودرو ها اعلام شده اند.

با این همه خودروهایی هم  در ایران  هستنند که یا تست تصادف نشده اند یا در تست تصادف رد شده اند .

در میان تولیدات صنعت خودرو ایران تنها  حدود 30 درصد مدل ها  از موسساتی چون یورو ان کپ نمره قابل قبول گرفته اند. شاید اگر هنگام خرید کمی به امتیازکسب شده توسط تست تصادف در خودروها دقت کنید یا درباره میزان ایمنی خودرو اطلاعات کسب کنید از آینده خطرناکی جلوگیری کنید که بی بازگشت و غم انگیز  است.

مگان

  مگان ایمن ترین خودرویی است که هم اکنون در ایران تولید می شود. براساس اعلام سازمان یورو ان کپ این خودرو پنچ ستاره ایمنی را کسب کرده است. در تصادف از جلو ضربه به خوبی توسط کاپوت خودرو با مچاله شدن جذب می شود و بخش کابین سرنشینان و ستون​های آن به خوبی توانایی مقاوت را دارند. در تصادف ازکنار هم خودرو عملکرد خوبی دارد. کمربند ایمنی به همراه کیسه هوا  در این شرایط  ضربه شدید وارد آمده به سرنشینان را کاهش می دهند مواد داشبورت خودرو هم تا حد زیاد ضربه را می گیرند. خودرو قابلیت بالایی در حفاظت از جان کودکان دارد . این خودرو در بخش تصادف از جلو  14 و در بخش تصادف از کنار 16 امتیاز کسب کرده است . مجموع امتیاز این خودرو 33 است.

 

سوزوکی گرند ویترا

  این خودرو را می توان پس از مگان، مزدا 3 و تیبا  ایمن ترین خودرو تولید شده در ایران دانست. ضعف عمده این خودرو نسبت به مگان خم شدن ستون های خودرو در تصادف و احتمال آسیب رسیدن بیشتر به راننده است. این خودرو در بخش تصادف از کنار 16 امتیاز کسب کرده که هم اندازه مگان است. ولی در بخش تصادف از جلو تنها 11 نمره بدست آورده است. در مجموع این خودرو با چهار ستاره ایمنی و مجموع امتیاز 30 سومین خودرو ایمن در ایران است.

پژو 206

شاید خیلی ها فکر کنند پژو 206 به دلیل کوچکی یا جمع شدن جلوی خودرو ایمنی کمی دارد ولی شکل تخم مرغی خودرو و پخش صحیح نیروها در تمام بدنه و جذب نیرو توسط مچاله شدن جلوی خودرو، سرنشینان را از مرگ  نجات می دهد با اینکه تیراژ این خودرو در ایران سالانه بیش از 100 هزار دستگاه است. پژو206  در تصادفات جاده ای ایران  از کمترین میزان مرگ و میر برخوردار است. این خودرو از نظر ایمنی با چهار ستاره ایمنی و مجموع امتیاز 25 وضعیت خوبی دارد امتیاز تصادف از جلو خودرو همانند گرندویترا 11 است ولی از نظر تصادف از کنار خودرو تنها 14 امتیاز کسب کرده است.

 

تندر 90

  تندر 90 از نظر ایمنی در اروپا وضعیت متوسطی دارد ولی همین وضعیت متوسط به دلیل نبود ایمنی بالا در خودروهای ایرانی سبب شده وضعیت تندر در ایران خوب باشد. خودرو تندر در مجموع توانسته در تست تصادف 3 ستاره ایمنی و 19 امتیاز کسب کند. امتیاز تصادف از جلو 8 و از پهلو 11 است که بسیار ضعبف تر از پژو 206 خود را نشان می دهد  البته همین وضعیت از بسیاری خودروهای دیگر داخلی حتی زانتیا بسیار بهتر است. تصادف با تندر 90 کمی از کنار خطرناک است و احتمال آسیب به قفسه سینه وجود دارد .

سمند

  سمند توسط موسسه مایرا انگلستان تست شده نتایج تست تصادف نشان می دهد این خودرو هم وضعیت ایمنی مناسبی دارد.با اینکه این خودرو برروی پلت فرم پژو 405 سوار شده اما در بدنه  حدود 1500 نقطه جوش بیشتر  دارد.  بیشتر بودن وزن 200 کیلویی خودرو و ضخیم بودن ستون ها، سبب شده خودرو در هنگام تصادف در قسمت کابین دچار صدمه زیادی نشود و ستون ها کمترین خمش را بردارند و درب ها هم باز نشوند. به نظر می رسد سمند  سه ستاره ایمنی را در تست تصادف بتواند کسب کند.

محصولات جدید

  در  میان محصولات جدید، وضعیت ایمنی چگونه است؟  شاید در میان این محصولات  یکی از ایمن ترین خودروهایی که قرار است در ایران تولید شود رنو کلیو باشد. این خودرو از موسسه یورو ان کپ 5 ستاره گرفته است. درباره تولید این محصول بین ایران خودرو و رنو مذاکراتی انجام گرفته است.  رنو کلئوس محصول جدید دیگر رنو برای بازار ایران است. این خودرو شاسی بلند که بر روی پلت فرم مشابه نیسان قشقایی قرار گرفته، دارای 5 ستاره ایمنی از موسسه یورو ان کپ است. البته امتیاز این خودرو از رنو کلیو کمتر اعلام شده است.

دیگر محصولات رنو که در ایران خودرو و و گروه سایپا تولید خواهند شد ساندرو، داستر و وانت تندر 90 هستنند. هر سه خودرو چون بر اساس پلت فرم تندر 90 توسعه یافته اند ایمنی مشابه تندر 90 را دارند.

ایران خودرو همچنین در حال مذاکره با پژو برای تولید مدل 301 است. این محصول  از نظر ایمنی در رده متوسط و سه ستاره است و ایمنی آن در حد سمند است. دیگر محصولات  ایران خودرو یعنی رانا و دنا هم که یکی بر روی پلت فرم پژو 206 و دیگری بر روی پلت فرم سمند توسعه یافته اند ایمنی شبیه به پژو 206 و سمند دارند. در میان محصولان  جدید سایپا،  بیشتر مدل های چینی به چشم می خورد. در میان این محصولات بهترین وضعیت را دوخودرو Z300  و چانگان eado  دارند. Z300 که قرار است با نام آریو و با نشان سایپا در این شرکت تولید شود ، در کلاس رنو مگان قرار دارد و  ساخت یک شرکت نه چندان مطرح چینی با نام Zotye    است. این خودرو از موسسه تست خودرو چاینیز ان کپ 5 ستاره ایمنی گرفته است.خودرو لوکس eado  هم 5 ستاره ایمنی از چاینیز ان کپ دریافت کرده است.  البته این 5 ستاره ایمنی را نمی توان مانند مجموعه های  اصلی ایمنی  در جهان معتبر دانست  ولی اگر منصفانه نگاه کنیم این  دو خودرو نسبت به بیشتر خودروهای چینی که وارد بازار  ایران می شود وضعیت مناسبی دارند.

اما روی هم رفته خودروهای چینی وضعیت ایمنی چندان مناسبی ندارند  و تعداد بسیار اندکی از این خودروها از نظر ایمنی مجوز ورود به بازار اروپا را کسب کرده اند.

منبع : صبحانه آنلاین

  

 تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۳ | | نويسنده : کامبیز

بدون اين مخزن پتانسيل الكتريكي بهترين اتومبيل دنيا نيز مثل يك درخت بي حركت خواهد بود و ديگر با يك مجسمه فلزي تفاوتي نخواهد داشت


زماني كه صنعت خودروسازي در ابتداي راهش بود از الكتريسته تنها براي آتش زدن سوخت درون موتور استفاده مي شد. در اوايل دهه ۱۹۲۰ استارت هاي الكتريكي جانشين هندل شدند. چراغ جلو هاي الكتريكي نيز لامپ هاي استيلني را منسوخ كردند و عرعر بوق هاي الكتريكي نيز جير جير بوق هاي بادي دستي را محو كردند. امروزه يك اتومبيل نيازمند سيستم مفصلي از مدارهايي است كه بايد تمام الكتريسته مورد نياز براي كاربردهاي روزمره را توليد، انبار و تقسيم كند. اولين بخش عمده در سيستم الكتريكي باتري است. باتري وسيله اي است كه براي ذخيره نيروي مورد نياز استارت زدن و به كار انداختن لوازم جانبي مثل ساعت ، راديو و علائم هشدار دهنده در زمان خاموشي موتور مورد استفاده قرار مي گيرد . دومين بخش مهم ، موتور استارت زن است كه براي روشن كردن موتور به كار مي رود. سومين بخش دستگاه شارژ است كه از موتور نيرو مي گيرد و آن را با نام مولد مي شناسيم. اين وسيله زماني كه موتور در حركت است به سيستم الكتريكي، برق مي رساند و به اصطلاح باتري را پر مي كند. اتومبيل به كمك چنين اجزايي منبع الكتريسته خود را حفظ مي كند. وسيله اي موسوم به آفتامات يا تنظيم كننده ولتاژ نيز سطح الكتريسته را ثابت نگه مي دارد و جعبه فيوز نيز از تبديل شدن مسائل كوچك به مشكلات بزرگ جلوگيري مي كند. اتومبيل مدرن لوازم جانبي الكتريكي بسياري مثل راديو، تلفن هاي ماهواره اي، گرم كن شيشه عقب و قفل هاي الكتريكي درها و نيز موتورهاي گوناگوني دارند كه براي به حركت درآوردن بخش هاي مختلف مثل سان روف به كار مي روند. اولين منبع الكتريسته اتومبيل باتري است كه مهمترين كاركرد آن روشن كردن موتور است زماني كه موتور كار مي كند يك مولد وظيفه تامين نيازهاي الكتريكي اتومبيل و برگرداندن انرژي به باتري را به عهده مي گيرد. يك باتري ذخيره دوازده ولتي شامل لايه هايي از ورقه هاي سربي بارگذاري شده منفي و مثبتي است كه هر كدام از آنها همراه با جدا كننده هاي عايقشان شش پيل دو ولتي را مي سازند. اين پيل ها با يك مايع هادي الكتريسته موسوم به الكتروليت پر مي شوند كه معمولاً از تركيب دو سوم آب مقطر و يك سوم اسيد سولفوريك به دست مي آيد. واكنش ورقه هاي سربي و الكتروليت انرژي شيميايي توليد مي كند كه به هنگام برقراري مداري بين ترمينال هاي مثبت و منفي باتري تبديل به الكتريسته مي شود. بايد توجه داشت كه تمامي عملكرد هاي فوق العاده لوازم جانبي الكتريكي و طراحي پيشرفته شان در نهايت و تماماً با نقصي در جزء اصلي اين سيستم يعني باتري، دچار شكست مي شوند. بدون اين مخزن پتانسيل الكتريكي بهترين اتومبيل دنيا نيز مثل يك درخت بي حركت خواهد بود و ديگر با يك مجسمه فلزي تفاوتي نخواهد داشت. البته ثابت شده است كه عمده ترين عامل عدم استارت كردن موتور، اتصال هاي ناقص است اما مشكلات باتري نيز دومين عامل شايع دراين باره به حساب مي آيد. همانطور كه توضيح داده شد اين عامل محرك اوليه خودرو بر اساس اصول الكترو شيميايي كار مي كند اما رويه طراحي و آزمايش آن در طول دو دهه اخير به چندين روش مختلف تغيير كرده است. امروز يك باتري ساز ادعا مي كند كه تنها نيمي از دستگاه هاي برگشتي اش واقعاً خراب هستند ، بنابراين يادگيري عيب يابي اين قطعه از اتومبيل براي هر راننده اي ضروري است. پيش از آنكه عدم روشن شدن يا كند روشن شدن موتور را به نقص باتري نسبت دهيد مطمئن شويد كه اتصالات در وضعيت خوبي به سر مي برند سپس سراغ استارت زدن برويد و بررسي كنيد كه آيا آمپرسنج، شدت جريان را غير عادي نشان مي دهد يا نه. همين طور سيستم شارژ را نيز از ياد نبريد. ببينيد آيا تسمه سالم است و ولتاژ لازم توليد مي شود، سپس به دنبال ترك ها در جدار باتري باشيد. همچنين سطح مايع الكتروليت يا همان آب باتري را مشاهده كنيد. بعيد به نظر مي رسد اما شايد پدربزرگتان با توزين مايع الكتروليت به كمك يك چگالي سنج و مقايسه اعداد خوانده شده براي تك تك پيل ها سلامت باتري را تعيين مي كرد. با توجه به اينكه اسيدسولفوريك ۸۳۵/۱ برابر سنگين تر از آب است مي توانيد با اندازه گيري وزن مخصوص مخلوط آب و اسيد توسط چگالي سنج بگوييد كه مقدار اسيدسولفوريك چه قدر و در نتيجه ميزان قدرت شارژ چگونه است (وزن مخصوص هر ماده، نسبت چگالي آن ماده به چگالي ماده اي استاندارد مثل آب در دمايي خاص است)
در دماي ۲۷ درجه سانتي گراد خواندن عددي بين ۲۶/۱ تا ۲۷/۱ از دستگاه چگالي سنج هم ارز است. با يك شارژ كامل، يعني ۲۴ درصد حجمي يا ۳۵ درصد وزني مخلوط آب و اسيد را اسيد تشكيل مي دهد. البته با تغييرات دما به ازاي هر ۵/۵ درجه كمتر از ۲۷ بايد ۰‎/۰۴ از اعداد ۲۶/۱ و ۲۷/۱ كم كنيد. با اينكه اين روش بازرسي تقريباً ارزشمند به حساب مي آيد، اما شايد به باتري هاي امروزي به علت مهر و موم بودن، اجازه چنين كاري ندهد. هرگز براي انجام اين آزمايش به فكر سوراخ كردن اين نوع باتري ها نيفتيد. بررسي ولتاژ نيز روشي بسيار ساده و سريع است اما خواندن اعداد معقول از دستگاه ولت متر به تنهايي نمي تواند تضمين كننده توانايي باتري براي تامين ميزان آمپر مفيد باشد. در واقع اگر ولت متر شما عددي كمتر از ۶/۱۲ ولت كه بيانگر شارژ كامل است را نشان داد دو شرايط محتمل است: تمامي پيل ها شارژ پاييني داشته باشند يا ولتاژ پنج تا از آنها ۱/۲ ولتاژ و آخرين پيل نيز كمي كمتر از ۷/۱ باشد، بنابراين شما در ولت سنج خود ۲/۱۲ ولت را مشاهده مي كنيد. استفاده از يك چگالي سنج به شما امكان مي دهد تا دريابيد آيا اتصال سست وجود دارد يا نه.
چگونه مي توان گفت كه باتري در وضعيتي خوب قرار دارد يا نه
در واقع ورقه هاي سربي درون باتري معين مي كنند كه يك باتري هنوز قابل تغيير است يا نه. در باتري هنگامي جريان توليد مي شود كه اسيد سولفوريك با ورقه هاي سربي واكنش انجام دهد. زماني كه باتري خالي مي شود سولفات روي ورقه هاي سرب انباشته مي شود و توانايي باتري در توليد جريان را كاهش مي دهد. همچنين زماني كه مولد با وادار كردن جريان براي حركت در مسير عكس دوباره باتري را شارژ مي كند، سولفات انباشته شده روي ورقه هاي سرب به محلول برمي گردد. با گذشت زمان مقدا ري از سولفات به طور ثابت و دائمي به ورقه ها مي چسبد. در واقع اين سولفات مانعي تشكيل مي دهد تا باعث كاستن توانايي باتري در توليد و ذخيره الكتريسيته شود. چنانچه باتري به طور مكرر قواي خود را از دست دهد يا براي مدت بيش از چند روز در وضعيت خالي شده بماند اين فرآيند تسريع مي يابد. بنابراين چنانچه ورقه هاي سربي سولفاته شوند ديگر باتري پذيراي شارژ نخواهد بود و بايد تعويض شود. عمر متوسط باتري در بهترين شرايط نگهداري تنها ۴ الي ۵ سال است. البته در شرايط آب و هوايي فوق العاده گرم اين مقدار به ۲ تا ۳ سال كاهش مي يابد همچنين ممكن است باتري بر اثر مواردي مثل شارژ هاي شديداً ناقص بر اثر مشكلات شارژ كردن يا رانندگي هاي مكرر در مسافت هاي كوتاه، يا افتادن سطح آب درون باتري تا زير قسمت فوقاني ورقه ها بر اثر هواي داغ يا شارژ بيش از حد، دچار سولفاته شدن زودرس شود. در مورد آزمايش كردن باتري مواردي وجود دارد كه شما واقعاً به تنهايي از پس آن بر نمي آييد، بنابراين بردن اتومبيل به يك تعميرگاه كه به لوازم آزمايش مناسب مجهز باشد ضروري است. در واقع شرايط باتري به يكي از اين دو روش معين مي شود: با پيل كربن يا همان آزمايش بار كه در آن يك بار اندازه گيري شده به باتري وارد مي شود و يا به روش الكترونيكي كه با يك وسيله سنجش مخصوص كه مقاومت داخلي باتري را اندازه مي گيرد.

با تشکر از امیر مسعود در تهیه این مطلب

 تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۰۵ | | نويسنده : کامبیز
حتما برایتان پیش امده که زمان زیادی را د رپمپ بنزین بگذرانید.شاید به خاطر شلوغی و شاید هم بخاطر کند بودن پمپ،این مشکلات بدلیل بنزینی بودن خودروی شماست.البته نه فقط بنزین بلکه کلیه سوخت های فسیلی مشکلات مخصوص به  خود را دارند. یکی از راههایی که خودروسازان به آن رو آورده اند(برای کم شدن مشکلات و آلودگی هوا) ساخت خودروی هیبریدی است.
خودروی هیبریدی چیست و چرا این نام را بر ان نهاده اند؟خودروهای هیبریدی چگونه کار می کنند؟ چرا 20 تا 30 مایل در هر گالون نسبت به خودروهای بنزینی بیشتر می روند؟ و نیز چرا آودگی کمتری نسبت به خودروهای بنزینی یا دیزلی دارند؟

جواب این پرسش ها را در طول این مقاله خدمت شما عرض خواهم کرد .

تعداد زیادی از مردم خودروهای هیبریدی را در مکان هایی دیده اند. مثلا در لوکوموتیو ها . بیشتر لوکوموتیو ها از سیستم هیبریدی دیزل – الکتریکی بهره می برند.و یا در شهرهایی مانند سیاتل اتوبوس هایی با همین سیستم دیزل – الکتریک وجود دارند.

این اتوبوس ها یا بهتر بگوییم تراموا وقتی که به سیم های بر ق بالای سقف خود دسترسی دارند از نیروی پیشرانه الکتریکی خود بهره می برند. و زمانی که به این کابلهای برق دسترسی ندارند با پیشرانه دیزل خود به حرکت ادامه می دهند. زیر دریایی ها نیز نوعی ماشین های هیبریدی هستند که معمولا با  یکی از سیستم های  هسته ای – الکتریکی و یا دیزل –الکتریکی کار می کنند.  

به طور کلی تمامی وسایل نقلیه ای که  از ادغام  دو و یا چند پیشرانه انتقال نیرو که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به سیستم انتقال قدرت وابسته هستند را ماشین های هیبیریدی گوییم  . 

بیشتر خودروهای هیبریدی تولید شده تاکنون از نوع بنزینی – الکتریکی هستند گرچه بعضی شرکتهای خودروسازی مانند پژو-سیتروئن خودروهای هیبریدی از نوع دیزل- الکتریکی نیز تولید کرده اند.در این مقاله بیشتر به خودروهای بنزینی –الکتریکی می پردازیم.  

انرژی الکتریکی و انرژی بنزین

خودروهای بنزینی – الکتریکی از نظر کارکرد بین خودروهای بنزینی و الکتریکی هستند.به کمک شکلهایی که در ادامه نشان داده می شود به تفاوتهای بین این دو نوع خودرو خواهیم پرداخت.

خودروهای بنزینی شامل یک باک بنزین می باشند که منبع ذخیره کننده بنزین موتور است وموتور نیز به وسیله سیستم انتقال قدرت  نیروی تولیدی را به چرخ ها می رساند. 

 

در مقابل در خودروهای الکتریکی یک مجموعه از باتری ها وجود دارد که الکتریسیته مورد نیاز موتور الکتریکی را فراهم می کند و موتور الکتریکی نیز به وسیله سیستم انتقال قدرت نیروی تولیدی خود را به چرخ ها می رساند. 

 برای شما و من یک خودروی مفید خودرویی است که حداقل نیاز های ما را برآورده کند که این نیاز ها می توانند چنین باشند:

1-  از یک سوخت گیری اولیه حداقل 300 مایل یا 482 کیلومتر تا  یک سوخت گیری مجدد.

2-  هر بار سوخت گیری اسان و سریع باشد.

یک موتور بنزینی اکثر این نیازها را برآورده می کند اما در عوض آلودگی زیادی دارد و یک موتور برقی با اینکه آلودگی خیلی کمی (یا اصلا) ایجاد نمی کند اما این موتور حداکثر بین 50 تا 100 مایل(80 تا 161 کیلومتر ) می تواند بین دو شارژ خود برود و مشکل دیگر موتور الکتریکی این است که شارژ شدنش سخت و خیلی زمانبر است.

یک خودروی هیبریدی بنزینی – الکتریکی ترکیبی از دو پیشرانه است  که به نوعی می توانند مکمل همدیگر باشند.

  هیبرید بنزین – الکتریسیته 

سیستم هیبریدی بنزینی – الکتریکی  شامل اجزا زیر است:

● موتور بنزینی:موتور بنزینی که در این خودرو وجود دارد شباهت زیادی به موتورهای بنزینی  خودروهای بنزینی دارد. ولی این موتور کوچکتر و نیز دارای تکنولوژی  بالاتری نسبت به خودروهای معمولی است که باعث کاهش آلودگی و افزایش کارایی می شود.

●باک بنزین : باک بنزین در این نوع خودروها محل ذخیره انرژی برای موتور بنزینی است.بنزین چگالی انرژی بالاتری نسبت به باتری دارد به عنوان مثال 1000 پوند باتری معادل 1 گالون (7 پوند) بنزین انرژی دارد. 

● موتور الکتریکی : موتور الکتریکی در خودروهای هیبریدی خیلی پیشرفته هستند این موتور پیشرفته هم به عنوان یک موتور قادر به انجام کار است و هم به عنوان ژنراتور به عنوان مثال زمانی که به این موتور نیاز است موتور با استفاده از باتری ها قادر خواهد بود شتاب مورد نظر را ایجاد کند و زمانی که خودرو نیازی به موتور الکتریکی ندارد مثلا در یک سراشیبی در حال حرکت است این موتور الکتریکی به عنوان یک ژنراتور نیرو را به باتری ها بر می گرداند(با استفاده از سرعت در سراشیبی )

● ژنراتور : ژنراتور بسیار شبیه به موتور الکترکی است با این تفاوت که ژنراتور فقط وظیفه تامین الکتریسیته مورد نیاز موتور را بر عهده دارد نه کار دیگر.ژنراتور بیشتر در خودروهای هیبریدی سری  به کار می رود. خودروهای هیبریدی سری در ادامه توضیح داده خواهد شد.

● باتری : باتری ها در خودروی هیبریدی یک وسیله ذخیره انرژی برای موتور الکتریکی هستند. برخلاف بنزین  موجود در باک بنزین  که میتواند فقط به موتور بنزینی  سوخت برساند(یک انتقال یک طرفه از باک بنزین به موتور بنزینی). موتورهای الکتریکی علاوه بر کار فوق می توانند انرژی را به باتری پس دهند. ولی موتور بنزینی  نمی تواند چنین کاری را انجام دهد.

●سیستم انتقال قدرت 

دو سیستم پیشرانه در خودروهای هیبریدی را می توان با هم به رو شهای مختلفی ترکیب کرد از جمله : سری و موازی  

 هیبرید موازی : در هیبرید موازی باک بنزین سوخت را به موتور بنزینی می رساند و باتری ها نیز الکتریسیته را به موتور الکتریکی می رساند و هر دو موتور بنزینی و الکتریکی  هم زمان و تواما به سیستم انتقال قدرت متصل می شوند و این قدرت به چرخها می رسد. توجه داشته باشید که باک بنزین و موتور بنزینی به سیستم انتقال قدرت متصل هستند و باتری ها و موتور الکتریکی نیز اغلب به طور مستقل و جداگانه به سیستم انتقال قدرت متصل هستند.

در نتیجه در هیبریدهای موازی  هر دو موتور بنزینی و الکتریکی نیرو محرکه مورد نیاز را فراهم می کنند.

هیبریدهای سری :  در مقابل هیبریدهای موازی , هیبریدهای سری قرار دارند. در این نوع هیبریدها موتور بنزینی ژنراتور را به حرکت در می اورد و ژنراتور می تواند باتری ها را شارژ کند یا به موتور الکتریکی قدرت بدهد که این موتور نیز به سیستم انتقال قدرت متصل است.بنابراین موتور بنزینی در هیبریدهای سری هرگز به طور مستقیم به سیستم انتقال  قدرت نیرو نمی دهد.

 

عملكرد خودروﻯ هيبريدﻯ:

 موتور بنزينى در خودروى هيبريدى معمولا كوچكتر از يك خودروى معمولى است و از اين رو بهره ورى بيشترى دارد.بيشتر خودروها براى توليد نيروى كافى براى ايجاد شتاب سريع نياز به يك موتور نسبتا بزرگ دارند.در موتورهاى كوچك بهره ورى و كارايى ميتواند توسط كوچك كردن , سبك كردن قطعات ونيز با كاهش تعداد سيلندرها  بهبود پيدا كند.

چندين دليل مبنى بر اينكه چرا موتورهاى كوچكتر كارايى بالاتر و بهره ورى بيشترى نسبت به موتورهاى بزرگتر دارند وجود دارد:

 ● موتورهاى بزرگتر سنگينتر از موتورهاى سبكتر هستند و انرژى زيادترى در واحد زمان مصرف مى كنند (براى حالت شتاب گرفتن و بالا رفتن از يك سر بالايى)

 ● پيستون و ديگر اجزاى داخلي سنگين هستند و نيز انرژى زيادترى در واحد زمان نياز دارند تا در سيلندر بالا و پايين بروند.

 ● تغيير مان و جابه جايى در داخل سيلندرها بزرگتر است در نتيجه سوخت بيشترى براى هر سيلندر مورد نياز است.

● موتورهاى بزرگتر معمولا سيلندرهاى بيشترى دارند و هر سيلندر نيز سوخت زيادى مصرف ميكند. حتى اگر خودرو در حال حركت نباشد.

 دلايل فوق توضيح مى دهد كه چرا دو مدل خودروى مشابه با وتورهاى متفاوت در ازمون سنجش نتايج متفاوتي را بدست مى اورند.اگر هر دو خودرو در حال حركت در يك اتوبان باشند و در يك سرعت برابر و معين , خودرويى كه موتور كوچكترى دارد انرژى كمترى مصرف ميكند و هر دو موتور خروجى يكسانى از قدرت را توليد ميكنند.ولي موتور كوچكتر از سوخت كمترى استفده ميكند كه به ان سرعت برسد.

اما چطور اين موتور كوچك ميتواند قدرت مورد نياز خودروى شما را در مقابل خودروهاى پر قدرت در جاده فراهم كند؟

اجازه بدهيد مقايسه اى بين خودروى مانند چوى كامارو با يك موتور v-8 بزرگ با خودروى هيبريدى ما با يك موتور گاز سوز و يك موتور الكتريكى انجام دهيد.

موتور گاز سوز در خودروى هيبريدى قدرت كافى براى حركت ماشين در يك بزرگراه دارد و موتور خودروى كامارو قدرتى بيشتر از قدرت مورد نياز براى وضعيتهاي مختلف دارد.

اما زماني كه خودروى هيبريدى نياز به شتاب داشته باشد و يا نياز به قدرت بيشترى داشته باشد(بسته به شرايط) اين موتور نياز به كمك پيدا ميكند كه اين كمك از يك موتور الكتريكى و باترى تامين مي شود.اين سيستم در صورت نياز نيروى اضافى ضرورى را فراهم ميكند. موتورهاى گاز سوز در خودروهاى معمولى براى حداكثر قدرت ممكن ساخته شده اند.درحالى كه رانندگان اين خودروها در كمتر از 1 درصد از زمان رانندگى از حداكثر قدرت موتور استفاده ميكنند.خودروهاى هيبريدى از موتورهاى كوچكترى استفاده ميكنند كه سايز اين موتورها فقط براى مقدار متوسط" حداكثر قدرت نامى" ساخته شده اند تا ماكزيمم مقدار ممكن.

در كنار كوچك بودن و كارايى بيشتر موتور در خودروهاى هيبريدى امروزه براى خودروهاى هيبريدى يك سرى فوت وفن به كار ميبرند تا بهره ورى سوخت بالا رود.بعضي از اين فوت و فن ها براى همه نوع خودرو اعم از هيبريدى و غير هيبريدى است كه به انها كمك ميكند تا كارايى بهترى داشته باشند.

ولى بعضى از اين فوت وفن ها فقط براى خودروهاى هيبريدى به كار ميرود.

 يك خودروى هيبريدى ميتواند:

●انرژى را بازيابى ودر باترى ذخيره نمايد:    

 هنگاميكه شما پدال ترمز را فشار ميدهيد, شما در حال تلف  كردن انرژى در خودرو هستيد.هر چه خودرو سريعتر رود انرژى جنبشى بيشترى دارد.ترمز كردن اين انرژى را هدر ميدهد و به شكل گرما در مى آورد.در خودروهاى هيبريدى مى توان مقدارى از اين انرژى را بازگرداند و در باترى براى استفاده مجدد ذخيره كرد.اين كار با سيستم" ترمز احياء كننده" انجام ميگيرد.در اين حالت موتور الكتريكى به مانند يك ژنراتور رفتار ميكند و ضمن كند شدن حركت ماشين اين انرژى جنبشي را صرف شارژ كردن باترى مى كند.

 ● بعضى وقتها موتور بنزينى خاموش ميشود:

 يك خودروى هيبريدى هميشه نياز به بودن وتور نزينى ندارد.زيرا يك موتور الكتريكى و باترى نيز دارد.بنابراين بعضى وقتها مى توان موتور بنزينى خودروى هيبريدى را خاموش كرد.براى مثال زمانى كه خودرو در مقابل چراغ قرمز توقف كرده است.

 ●  به كار بردن اصول ايروديناميك براى كاهش نيروى درگ:

 وقتى كه شما در يك اتوبان رانندگى  ميكنيد بيشترين نيروى موتور شما صرف مقابله با نيروى فشارى هوا ميشود.كه اين نيرو به نيروى درگ ايروديناميك موسوم است.اين نيروى درگ ميتواند به چندين روش كاهش يابد.يك راه مطمئن براى كاهش اين نيرو, كاهش ناحيه جلوى اتومبيل وبه كار بردن اصول ايروديناميك در ان است. 

 

همانطور كه در شكل زير مى بينيد يك suv  چقدر بيشتر از يك خودروى sport  فشار هوا را تحمل ميكند(ناحيه جلوى خودروى suv بيشتر از يك خودروى sport است).

 كاهش اشياء خارجى روى بدنه خودرو و نيز حذف بعضى از انها ميتواند در بهبود ايروديناميك خودرو موثر باشد.براى مثال بعضى وقت ها جايگزينى ايينه ها با دوربين هاى كوچك ميتواند مفيد باشد.

 ● به كار بردن تايرهاى خاص : تايرهاي اكثر خودروها بهينه سازى شده اند براى سطوح صاف با كمترين نويز و چسبندگى خوبى نيز در اكثر شرايط محيطى دارند.ولى اين تايرها موجب به وجود آمدن نيروى درگ مى شوند.

خودروهاى هيبريدى از يك تاير مخصوص استفاده مى كنند كه سفت تر و پربادتر و نيز فشار زيادترى نسبت به تايرهاى معمولي دارد.نتيجه اين كار باعث كاهش نيروى درگ به نصف نسبت به تايرهاى معمولى ميشود.

  ●  به كار بردن مواد سبك وزن: كاهش وزن كل خودرو يكي از راه هاى ساده براى افزايش راندمان و كارايى خودرو است.خودروهاى سبكترزمانى كه در حال شتاب گيرى هستند يا در حال بالا رفتن از يك سر بالايى انرژى كمترى نسبت به خودروهاى سنگينترمصرف مى كنند.مواد كامپوزيت مانند فيبر كربن يا فلزات سبك وزن مانند الومينيوم  و منيزيم مى توانند در كاهش وزن خودرو به كار روند.

اكنون به تكنولوژى هيبريدى در دو خودروى هوندا insight و تويوتا پريوس ميپردازيم.

 اگرچه هر دو اين خودروها  جزء هيبريدهاى موازى هستند ولى تفاوتهايى با هم دارند.هر دو اين خودروها داراى موتور بنزينى و موتور الكتريكى و باترى هستند.

 اجازه بدهيد از هوندا insight شروع كنيم

هوندا insight:

اين خودرو كه در اوايل سال 2000 در ايالات متحده معرفي شد.طراحى ان بر اساس بهترين كاركرد ممكن انجام شد.insight كوچك است و كم وزن و جاى 2 سرنشين و يك صندلى كودك دارد.و داراى موتور با بازدهى بالا است.insight داراى برترين رتبه سنجش EPA در ميان خودروهاى هيبريدى شد.

هوندا خودروى هيبريدى موازى است .موتور الكتريكى به موتور بنزينى متصل است.هوندا اين سيستم را "جمع كننده كمك موتور" مى نامد. Insight به صورت 5 سرعته دستى يا cvt (انتقال قدرت پيوسته اتوماتيك) است.

 موتور الكتريكى insight به سه روش به موتور بنزينى كمك مى كند كه به قرار زيرند:

  ● به موتور بنزينى كمك مى كند و نيروى اضافى را در زمان شتابگيرى  و يا بالا  رفتن از سر بالايى تامين مى كند.

  ● سيستم"ترمز احياء كننده"  را در زمان كاهش سرعت خودرو  به منظور بازيابى انرژى فعال نمايد.

  ● موتور بنزينى را روشن می كند(حذف نياز به استارتر) 

ولى موتور الكتريكى به تنهايى نمى تواند نيروى مورد نياز براى حركت خودرو را فراهم نمايد و موتور بنزينى نيز بايد روشن باشد تا موجب حركت خودرو شود.(يكي از تفاوتهاي insight با پريوس همين است, پريوس تنها با كمك موتور الكتريكي نيز ميتواند حركت كند)

هوندا براى كسب بهترين كارايى كارهايى را انجام داده كه مهمترين انها 3 كارى است كه در زير به انها اشاره مى شود.

  ● كاهش وزن: insight از بدنه و ساختار آلومينيومى سبك وزن ساخته شده است براى هر چه کمتر شدن  وزن،وزن اين خودرو كمتر از 1900 پوند (862 كيلوگرم) است كه اين مقدار 500 پوند يا 227 كيلوگرم كمتر از سبكترين هوندا سيويك است.

  ● استفاده از موتور كوچك و پر بازده:

موتور insight كه در شكل زير مشاهده مى كنيد تنها 124 پوند (56 كيلوگرم) وزن دارد.سه سيلندر و 1 ليتر حجم دارد كه 67 اسب بخار را ر 5700 rpm توليد مى كند.اگر نيروى اضافى ناشى از موتور الكتريكى را نيز  در نظر بگيريد.اين خودرو قادر خواهد بود از 0 تا 60 مايل بر ساعت را در 11 ثانيه  بپيمايد.با در نظر گرفتن موتور الكتريكى نيروى موتورها به 73 اسب بخار مى رسد.(در 5700 rpm) .اگر مقايسه اى بين موتور بنزينى به تنهايى با مجموع موتور بنزينى والكتريكى انجام دهيم.به اين نتيجه ميرسيم كه موتور الكتريكى تنها 6 اسب بخار به قدرت موتور مى افزايد. در حالى كه تاثير واقعى  موتور الكتريكى  بيش از اين مقدار است.موتور الكتريكى در خودروى  insight  10 كيلو وات است (13 اسب بخار )  در 3000 rpm .

مقدار تاثير واقعى موتور الكتريكى  را مقدار ماكزيمم گشتاور روشن مى سازد:

بدون موتور الكتريكي ,  insight به ماكزيمم گشتاور 66 پوند – فوت در 4800 rpm مى رسد.وبا موتور الكتريكى ماكزيمم گشتاور به 79 پوند – فوت در 1500 rpm مى رسد.كه 13پوند – فوت نيز كه اختلاف  اين دو گشتاور  است همان  تاثير واقعى  موتور الكتريكي است.

  ● به كار بردن ايروديناميك: هوندا insight  به شكل قطره اشك طراحى شده است .پشت خودرو باريكتر از جلوى ان است. چرخ هاى عقب توسط جزيى از بدنه  پوشانده شده است تا شكلى صاف را تشكيل دهد و بعضي از قطعات زيرين ماشين توسط پانلهاى پلاستيكى پوشانده شده است.اين كارها باعث كاهش ضريب درگ به 0.25 مى شود. و اين خودرو جزء ايروديناميك ترين خودرو در بازار است .زماني كه شما در حال حركت در اتوبان هستيد موتوربنزينى با تمام قدرت كار مى كند .وقتى كه سرعت خود را كاهش مى دهيد(توسط ترمز كردن يا پدال گاز را شل كردن ) موتور الكتريكى مانند ژنراتور مقدارى الكتريسيته را براىشارژ باترى استفاده مى كند.

نكته ديگر در مورد  insight اين است كه سيستم انتقال قدرت از موتور به وسيله كلاچ جدا شده است (مانند ساير خودروها) و اين بدين معنى است كه اگر شما در حال كم كردن سرعت خود باشيد و كلاچ را نگه داريد و يا با دنده خلاص سرعت خود را كاهش دهيد در اين صورت موتور الكتريكى  و سيستم "ترمز احياء كننده" نخواهد توانست انرژى الكتريكى ناشى از اين كم شدن سرعت را به باترى بدهد.پس زمانى اين سيستم مى تواند بازيابى انرژى داشته باشد كه كم شدن سرعت خودرو در حالتى صورت گيرد كه خودرو در دنده قرار دارد.

 اكنون اجازه دهيد كه نگاهى به تكنولوژى تويوتا پريوس بيندازيم كه سيستمى به كلى متفاوت از insight دارد .

مزاياى يك خودروى هيبريدى :

 شما ممكن است تعجب كنيد كه چرا اشخاص به اين سيستم پيچيده  علاقه دارند علیرغم  اينكه  بيشتر مردم  با خودروهاى بنزينى خيلى راحت هستند.

دليل اين علاقه دو چيز است:

1-     كاهش الايندگى

2-     بهبود بهره ورى و كارايى

 حال اجازه دهيد مثالى از استانداردهاى آلودگى كاليفرنيا بزنيم.كه تعيين مى كند چه مقدار از هر نوع  الودگى در يك خودرو مى تواند وجود داشته باشد.اين مقدار معمولابر حسب گرم بر مايل  (g/mi) بيان مى شود.براى مثال اين استاندارد بيان مى كند كه مقدار مونو اكسيد كربن  در هر مايل نبايد از 3.4 گرم بيشتر باشد.

تويوتا پريوس:

تويوتا پريوس در ژاپن در اواخر سال 1997 توليد شد.تويوتا سيستم موتور و انتقال قدرت  را به صورت هيبريد موازى طراحى كرده است كه تويوتا ان را سيستم هيبريدى تويوتا ناميده است كه بعضى از مزاياى هيبريدهاى سرى را نيز داراست.

يك سدان 4 در 5 نفره كه موتور و سيستم انتقال قدرت ان طورى است كه توانايى رسيدن به سرعت 15 مايل بر ساعت (24 كيلومتر بر ساعت) را فقط با موتور الكتريكى داراست.پريوس در سال 2004 در امريكاى شمالى به عنوان خودروى سال برگزيده شده است.

وزن پريوس 2900 پوند (1315 كيلوگرم) است و فضاى درونى  و فضاى صندوق عقب آن از تويوتا كرولا بيشتر است.

 تويوتا براى رسيدن به بهره ورى و كاهش الايندگى 2 كار را انجام داد:

   ● موتور بنزينى فقط زمانى كار مى كند كه به يك سرعت مشخص برسد:به عبارت ديگر براى كاهش الودگى پريوس مى تواند به سرعت 15 مايل بر ساعت  (24 كيلومتر بر ساعت)  بدون استفاده از موتور بنزينى برسد.موتور بنزينى فقط زمانى روشن مى شود كه خودرو از يك سرعت معين بگذرد.

   ● به كار بردن يك دستگاه تقسيم قدرت بى همتا:موتور بنزينى مى تواند طورى تنظيم شود تا در يك سرعت معين بيشترين بهره ورى را داشته باشد ."دستگاه تقسيم قدرت" در پريوس اجازه مى دهد كه موتور در همه زمانها در حالت بيشترين كارايى  در يك رنج سرعتى خاص باشد.

پريوس داراى موتور 1.5 ليترى  است كه 76 اسب بخار  را در بيشينه دور 5000 دور بر دقيقه بدست مى اورد.موتور الكتريكى در پريوس داراى 67 اسب بار قدرت براى 1200 تا 1540 دور بر دقيقه است. وگشتاور 295 پوند – فوت  را از 0 تا 1200 دور بر دقيقه توليد مى كند كه نيروى كافي را براى  حركت خودرو بدون دخالت موتور بنزينى فراهم مى كند , موتور الكتريكى در پريوس خيلى قويتر از موتور الكتريكى در هوندا insight است.

دستگاه"تقسيم كننده قدرت" قلب پريوس است.آن يك جعبه دنده هوشمند است كه به موتور بنزينى متصل است.اين جعبه دنده به خودرو اجازه مى دهد كه مانند يك خودروي هيبريدى موازى باشد كه در آن موتور الكتريكى  مى تواند به تنهايى  به سيستم انتقال قدرت نيرو وارد كند و موتوربنزينى نيز مى تواند به تنهايى و يا با متور الكتريكى نيروى مورد نياز خودرو را تامين كند.

همچنين اين دستگاه"تقسيم كننده قدرت" اغلب اجازه مى دهد كه خودرو مانند يك خودروى  هيبريدى  سرى باشد كه در آن موتور بنين مى تواند مستلا باترى ها را شارژ كند و يا نيروى  مورد نياز براى چرخ ها را فراهم كند.كه اغلب مى تواند به صورت انتقال قدرت پيوسته يا  cvt عمل كند كه باعث حذف نياز به انتقال قدرت دستى يا اتومات مى شود. و سرانجام  چون دستگاه"تقسيم كننده قدرت" اجازه مى دهد كه ژنراتور  موتور را روشن  كند و اين باعث حذف نياز به استارتر مى شود .

دستگاه تقسيم قدرت يك مجموعه دنده خورشيدى است (شكل زير) موتور الكتريكى به چرخ دنده حلقه ای از مجموعه دنده متصل است و  اغلب به صورت  مستقيم به ديفرانسيل متصل مى گردد. بنابراين سرعت موتور الكتريكى  و چرخش دنده حلقه ای سرعت خودرو را تعيين مى كند.

 

ژنراتور به چرخ دنده خورشيدى از مجموعه دنده ها متصل است و موتور بنزينى  يا گاز سوز نيز به حامل خورشيدى(planet carrier) متصل است.سرعت چرخ دنده حلقه ای به سه جزء گفته شده بستگى دارد.بنابراين همه اين اجزاء با هم در تمام  زمانها  كار مى كنند تا سرعت خروجى را كنترل كنند.وقتى شما شتاب مى گيريد ابتدا موتور الكتريكى و باترى ها تمام نيروى مورد نياز را تامين مى كنند.چرخ دنده حلقه ای كه متصل به موتور الكتريكى است همزمان با حركت كردن موتور الكتريكى  مى چرخد.حامل خورشيدى  كه به موتور بنزينى متصل است ثابت است زيرا موتور بنزينى هنوز روشن نشده است.زمانى  كه چرخ دنده حلقه ای شروع به چرخيدن  كند باعث ميشود كه ژنراتور و چرخ دنده خورشيدى نيز شروع به چرخيدن كنند.زمانى كه شتاب بيشترى مى گيريد ژنراتور با سرعتى مى چرخد كه بتواند نيروى مورد نياز براى موتور الكتريكى را فراهم كند.

  

 هنوز موتور بنزينى فعال نشده  است. وقتى به سرعت 40 مايل بر ساعت يا 64 كيلومتر بر ساعت مى رسيد موتور بنزينى نيز روشن مى شود.در حالى كه موتور بنزينى روشن است ژنراتور سرعت موتور الكتريكي را طورى تغيير مى دهد كه با سرعت  موتور بنزينى  تطبيق پيدا كند  و در خروجى  سرعت با هم برابر  باشند.

همانند هوندا insight , تويوتا پريوس هرگز نياز به شارژ دوباره ندارد.زيرا ژنراتور هميشه و به طور اتوماتيك  سطح شارژ  در باترى ها را كنترل  مى كند و در صورت كم بودن شارژ مى كند.

هم هوندا و هم تويوتا گارانتي هاى طولانى براي قطعات هيبريدى خود  وضع كرده اند.هوندا 8 سال يا 80000 مايل گارانتى بيشتر قسمتهاى انتقال قدرت و موتور  وتجهيزات  هيبريدى  را داراست و تويوتا نيز 8 سال  يا 100000 مايل گارانتى باترى و سيستمهاى  هيبريدى  را دارد.موتور و باترى در اين خودروها  نياز به هيچگونه نگهدارى وبازنگرى ندارد(اگرچه در صورت اتمام گارانتى اگر نياز به تعويض باتري ها گرفتيد ڇندين هزار دلار خرج بر مى دارد).

كسب نيروى هيبريدى مطمئنا پيچيده تر از تنها نيروى بنزينى و  يا تنها نيروى  الكتريكى  است. در بخش بعدى بررسى خواهيم كرد كه چرا تكنولوژى هيبريدى مورد علاقه همه مشتريان و هم خودروسازان قرار گرفته است. 

منبع : كانون توسعه پژوهش و فناوري مكانيك ايران

          سایت تخصصی مکانیک خودرو

 تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۱۲/۰۲ | | نويسنده : کامبیز
نمایشگاههای اتومبیلی که هر سال در کشورهای صنعتی برگزار می شوند معمولا تکنولوژی ها و مدل های ظاهری بیشتر خودروهای در دست تولید را در معرض نمایش عموم قرار می دهند. اما نمایشگاه دوسالانه خودروی ژاپن که چندی پیش در توکیو برگزار شد ، در بخشی از نمایشگاه به جزئیات فنی خودروها نیز اشاره شد که در نوع خود نه تنها منحصر بفرد بود بلکه تصاویر آن بسیار جالب و دیدنی است خصوصا برای کسانی که رشته مکانیک می خوانند و علاقمند هستند که از زیر و بم تکنولوژی صنعت خودرو در کمترین زمان ممکن اطلاع حاصل کنند.

جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک تولید شده توسط شرکت نیسان برای خودروهای ترکیبی

 

جعبه دنده و موتور الکتریکی ترکیبی از مدل های جدید شرکت تویوتا

موتور خودروی تویوتا که در محل جایگاه خود نشان داده شده است.

نمایش ساخت و ساز عمومی یک خودروی الکتریکی با تمام عناصر مکانیکی

 

باتری خودروی هیبریدی همراه با مخزن سوخت هیدروژن

فضای داخلی خودروی لکسوس

موتور مونتاژ شده بطور کامل

قطعات فنی موتور

پلاک های فن آوری نیسان و مرسدس بنز و مزدا

دستگاه تولید برق در هنگام ترمز

 

تنظیم زمان بندیی سوپاپ الکترومکانیکی

عناصر تشکیل دهنده دیفرانسیل

عناصر کلاچ

 

کاتالیست

سیستم اگزوز فراری و موتور کاوازاکیتاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۶ | | نويسنده : کامبیز
تا حالا به این فکر کرده اید که چرا در حین تصادف (حتی تصادف های بسیار هولناک) شیشه های درها و عقب خودرو بر خلاف شیشه جلویی ترک نمیخورند و به طور کامل خرد میشوند؟ یا اینکه نوار مشکی اطراف شیشه خودرو که با نقطه های ریزی در شیشه محور میشود چه کاربردی دارد؟ آیا میدانید علائم، حروف و ارقام درج شده در حاشیه شیشه ها چه معنا و مفهومی دارند؟

در فصول گرم بعضی ها وقتی سوار خودرو میشوند، دوست دارند شیشه پنجره ها را پایین بکشند و آرنج را روی لبه پنجره بگذارند. حتی وقتی هوا خیلی هم گرم باشد شاید پایین کشیدن شیشه ها از کولر مطبوع تر باشد، تازه اگر بنزین هم سهمیه بندی شده باشد که دیگر شیشه ها کاملا باید پایین باشد، چه وقتی اتوبان خلوت است و چه وقتی که خلوت نیست. همچنین در فصل زمستان شیشه های خودرو نقش مهمی در گرم ماندن داخل اتاقک خودرو دارند و از همه مهمتر شیشه ها در حفظ جان اشخاص در حین تصادف هم نقش بسزایی دارند. با این همه نقش و کارآیی، شیشه های خودرو زیاد جلوی چشم نیستند و از آنها به آن صورت یاد نمیشود! تاحالا به این فکر کرده اید چرا در حین تصادف (حتی تصادف های بسیار هولناک) شیشه های درها و عقب خودرو برخلاف شیشه جلویی ترک نمیخورند و به طور کامل خرد میشوند؟ یا اینکه نوار مشکی اطراف شیشه خودرو که با نقطه های ریزی در شیشه محو میشود چه کاربردی دارد؟ آیا میدانید علائم، حروف و ارقام درج شده در حاشیه شیشه ها چه معنا و مفهومی دارند؟ اگر پاسخ این پرسش ها را میخواهید، این مطلب را تا آخر بخونید.


انواع شیشه های خودرو

شیشه های خودرو به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول شیشه های لامینیتد (Laminated) یا لامینه و دسته دوم شیشه های تمپرد (Tempered) هستند.

شیشه های Laminated

در این نوع شیشه از یک نوع فیلم پلاستیکی به نام Poly Vinyl Butyral) PVB) که به وسیله دو لایه شیشه احاطه شده، استفاده میشود. لایه PVB شیشه ها را در هنگام تصادف های سنگین و شکست در جای خود نگه میدارد و از پرتاب شدن خرده های شیشه که باعث ایجاد جراحت برای سرنشینان خودرو خواهد شد، جلوگیری میکند. علاوه بر این ویژگی این نوع شیشه به خاطر داشتن خاصیت ارتجاعی از پرتاب شدن سرنشینان به خارج از خودرو هم جلوگیری میکند. از دیگر خواص PVB میتوان به کاهش انتقال صداهای با فرکانس بالا، جلوگیری از ورود اشعه UV (تا حدود 95 درصد) و جلوگیری از تابش نور خورشید با رنگی کردن قسمت بالایی PVB در شیشه جلو اشاره کرد.
اما شیشه های لامینه قابل ترمیم هم هستند. وقتی ترک میخورند (در مورد ترک های کوجک و جزیی) تنها شیشه ای که در سمت خارج PVB قرار دارد، ترک میخورد و به شیشه سمت داخل آسیبی نمیرساند. جالب اینجاست که این ترک ها تا چند روز بعد از حادثه تا حد قابل قبولی، قابل ترمیم هستند. به همین دلیل شیشه های لامینه معمولا به عنوان شیشه جلو ، در خودروهای سواری استفاده میشوند. البته در چند سال گذشته در موارد محدودی برای برخی خودروهای سواری به عنوان شیشه های جانبی و عقب هم به کار رفته اند اما در حال حاضر استفاده از این نوع شیشه های جانبی و عقب دوباره مرسوم میشود.

شیشه های Tempered

این نوع شیشه ها به نام Toughened هم شهرت دارند. پس از برشکاری و شکل دهی در یک سیکل حرارتی 600 تا 700 درجه قرار میگیرند و بلافاصله سرد میشوند. این کار استحکام و عمر شیشه را 5 تا 10 برابر افزایش میدهد. علاوه بر این به دلیل تنش سطحی ایجاد شده ناشی از سرد شدن سریع، در وقت تصادف و شکست، این نوع شیشه ها، به ذراتی کوچک و ریز و بدون لبه های تیز و برنده تبدیل میشوند که این امر امکان آسیب دیدن سرنشینان را تا حدی زیادی کاهش می دهد. البته این امر صد در صد نیست و ممکن است خراش هایی را ایجاد کند اما این جراحات بسیار سطحی هستند.
البته هرگونه عملیات برشکاری و خمکاری پس از عملیات تمپر، منجر به شکستن این نوع شیشه ها خواهد شد و تمامی عملیات باید قبل از تمپر شدن انجام شود. شیشه های تمپر شده در اکثر خودروها (به غیر از خودروهایی که تمامی شیشه هایشان لامینه است) به عنوان شیشه های جانبی و عقب استفاده میشوند.
شیشه های تمپر، از فواصل دور قابل تشخیص هستند، کافی است در یک ظهر آفتابی، یک عینک آفتابی پولاریزه بر چشم داشته باشید و از طرف مقابل به یک شیشه تمپر نگاه کنید، شکل های متقارنی را که در حین عملیات تمپر در شیشه به وجود آمده، مشاهده خواهید کرد.


شیشه های پلاستیکی

شیشه های پلاستیکی و روند ساخت آنها در حال توسعه بوده و مهندسین شیمی مشغول آزمایش های مخصوصی هستند تا در آینده نزدیک شیشه های پلاستیکی را جایگزین شیشه های فعلی کنند. مهمترین و اصلی ترین فاکتور شیشه های پلاستیکی سبک بودن آنهاست که در کاهش وزن خودرو نقش اساسی را ایفا خواهد کرد. مقاوم سازی و ترکیبات شیشه های پلاستیکی میتواند به سرعت، نسل شیشه های کنونی را به خطر بیندازد.


شیشه های ضد گلوله

شاید جذاب ترین و جالب ترین نوع شیشه های خودرو، شیشه های ضدگلوله باشد. در این نوع شیشه ها معمولا یک لایه پلی کربنات به جای PVB بین دو شیشه معمولی لامینه میشود. پلی کربنات یک لایه پلاستیکی سخت و شفاف است و معمولا با مارکهایی مثل Lexon ، Cyrolon یاTruffak در بازار موجود هستند. عملکرد شیشه ضد گلوله اینگونه است که گلوله شیشه بیرونی را سوراخ کرده اما لایه پلی کربنات انرژی گلوله را گرفته و آن را متوقف میکند. این شیشه ها که در خودروهای تشریفاتی، امنیتی و ویژه مقامات بالای لشکری و کشوری به کار میروند، دارای ضخامت هایی از 7 تا 75 میلی متر هستند.

به تازگی نوع دیگری از شیشه های ضد گلوله ساخته شده که باید نام "از یک طرف ضد گلوله" به آنها داد. در این نوع شیشه ها، قابلیت عبور گلوله از بیرون به درون آنها وجود ندارد اما از سمت سرنشینان این قابلیت وجود دارد.

شیشه های ضد گلوله و ضد پرتو

این نوع شیشه شامل چهار لایه شش میلی متری و دولایه طلق ضخیم همراه با ترکیبات Pbo است. در هر لایه ابتدا از طریق وصل کردن به خلا، هوای بین لایه ها را خارج میکنند، ضخامت و طلق را به هم میچسبانند و بعد تحت فشار 13 اتمسفر در دمای 120 سانتی گراد، به مدت 3 ساعت نگه میدارند تا لایه ها کاملا به همدیگر بچسبند. این نوع شیشه علاوه بر ضد گلوله بودن، به مقدار قابل توجهی پرتو های ایکس و پرتوهای رادیواکتیو را جذب کرده و جلوی اثرات زیان بار آنها را میگیرد. ضخامت شیشه بسته به نوع گلوله و فاصله شلیک قابل انتخاب و سفارش است و آزمایشات بر اساس استانداردهای جهانی میشود. هنگامی که گلوله به سطح شیشه برخورد میکند به داخل لایه ها نفوذ می کند اما قبل از رسیدن به لایه آخر، مومنتوم خود را از دست میدهد و انرژی و مومنتوم آن بدون ایجاد هیچ صدمه ای به لایه های شیشه و طلق منتقل میشود و در نتیجه از نفوذ گلوله جلوگیری میکند.

شیشه های ایمنی بدون طلق

این نوع شیشه ها برای ویترین ها و شیشه های عقب و کناری خودرو تهیه میشوند. پس از مراحل برش و شکل دهی در پرس های مخصوص، آنها را در کوره های الکتریکی تا 650 درجه سانتیگراد گرد کرده و به طور ناگهانی سرد میکنند تا بر اثر تبلور جزیی بر مقاومت آنها افزوده شود.

شیشه نشکن

این نوع شیشه ها شامل دو یا چند لایه شیشه هستند که به وسیله ورقه هایی از نایلون شفاف تحت فشار و حرارت به هم وصل میشوند که به عنوان شیشه های عایق صوتی، جاذب حرارت، کاهنده شفافیت و شیشه ایمنی کاربرد دارند. وقتی این شیشه ها دچار شکست میشوند، خاصیت کشسانی نایلون مانع از پخش و پراکندگی ذرات شیشه میشود. در اکثر خودروهای گران قیمت از شیشه های نشکن استفاده میشود.

از یک طرف ضد گلوله

اما جالب تر اینجاست که به تازگی نوع دیگری از شیشه های ضد گلوله ساخته شده که باید نام از یک طرف ضد گلوله به آنها داد.
در این نوع شیشه ها، قابلیت عبور گلوله از بیرون به درون آنها وجود ندارد اما از سمت سرنشینان این قابلیت وجود دارد. این مورد برای زمانی است که شخص مورد حمله تروریستی واقع شده در حالی که مورد اصابت قرار نمیگیرد و میتواند به مهاجمان شلیک کند و آنها را ا پای درآورد. در این نوع شیشه ها از یک ورق شکننده و یک لایه انعطاف پذیر در کنار هم استفاده میشود.

خودروی ضد گلوله با آب

یک موسسه در نروژ موفق شده، خودروی ضد گلوله جدید تولید کند که در آن برای محافظت از خودرو و سرنشینان از مخاژن آب استفاده میشود. این خودروی زرهی که مخازن آب اطرافش را احاطه کرده در صورت نیاز میتواند بهتر از یک خودروی ضد گلوله سنگین و پرمصرف جان سرنشینان را حفظ کند. از این خودرو که میتوان در سفرهای پرخطر، کاروان های VIP، امنیتی، تشریفاتی و ویژه استفاده کرد، فقط کافیست مخازن باریک و کوچک نصب شده روی شاسی و اتاق خودرو پر از آب شود. آب مانع و سد موثری در کاهش اثر برخورد گلوله به شیشه ها و بدنه خودرو است. آب و سایر مایعات روان با گرفتن انرژی گلوله میتواند به کمک جداره مخازنی که در اطراف بدنه خودرو کار گذاشته شده، گلوله را کم اثر کند. جداره مخازن آب بسیار نازک و از جنس فلزات سبک و یا صفحات فایبرگلاس است که با الیاف محکم کربنی ساخته شده اند. بنابراین ترکیب آب و الیاف کربنی میتواند اثر گلوله های شلیک شده از اسلحه را کم و حرکت آن را متوقف کند. با توجه به اینکه خودروهای زرهی ضدگلوله امروزی چندتن وزن و مصرف سوخت بالایی دارند این خودروی زرهی آبی میتواند جایگزین سبک و کم مصرفی برای آنها باشد.

نقطه های مشکی و Frit

چند سالی از ظهور کادرهای مشکی رنگ و نقاطی که از این کادر شروع میشوند و کم کم در شیشه محو میشوند، میگذرد. افزایش آمار تلفات ناشی از پرتاب شدن سرنشینان به خارج به هنگام واژگون شدن خودرو بیشتر به دلیل نبود چسبندگی کافی بین شیشه و بدنه بود. سیستم چسباندن شیشه خودروها از حدود 25 سال قبل دچار تغییراتی شد و به خاطر پسباندن قسمتی از سطح داخلی شیشه به بدنه و مشخص بودن این بخش بدشکل از خارج خودرو، پوشش جهت مخفی کردن این قسمت چسب خورده طراحی شد. این پوشش که به صورت کادری مشکی رنگ است فریت (Frit) نام دارد که نام نوعی خمیر شیشه است که این کادر از آن ساخته میشود و باعث ایجاد چسبندگی بهتری بین چسب و شیشه هم می شود.

فایده های فریت (Frit)

فریت از نفوذ اشعه خورشید به قسمت پسب خورده جلوگیری میکند. همچنین از فریت ها به عنوان آفتابگیر در قسمتهایی مثل بخش بالایی وسط شیشه جلو که امکان پوشش دادن به وسیله آفتابگیرهای جلو وجود ندارد، استفاده میشود. فریت از آشکار شدن قسمت چسب خورده آینه جلو در خودروهایی که آینه روی شیشه پسبانده میشود ممانعت به عمل می آورد. فریت باعث زیباتر شدن ظاهر خودرو و کاهش تضاد بین شیشه و بدنه خودرو وخصوصا خودروهای تیره رنگ میشود. فریت در شیشه عقب 206 از دیده شدن هواکش جلوگیری میکند.

علامت ها و نشانه ها (Bog and Logo)

علامت های درج شده روی شیشه Bog یا Logo نام دارند. بعضی از این علایم و نوشته ها مربوط به نام و علامت شرکت تولید کننده هستند و علامت ها و حروف به خصوصی هم به منظور معرفی استانداردها و تایید یه هایی است که سازنده برای این محصول کسب کرده است. در ایران محصول 3 تولید کننده پیدا میشود. Sekurit یا Saint Gobain که بر روی شیشه خودروهای اروپایی (به خصوص فرانسوی) دیده میشود. HSG یا همان Hankuk که بر شیشه خودروهای کره ای است و NSG یا همان Nipon Safety Glass که بر شیشه های ژاپنی قرار دارد. شرکت Saint Gobain با نام تجاری Sekurit با سابقه ترین و قدیمی ترین تولید کننده شیشه های ایمنی است. جالب اینجاست که 50 درصد خودروهای اروپایی مجهز به شیشه های این شرکت هستند.

شیشه ایمن با علامت استاندارد

تولید کنندگان شیشه از استانداردهای مختلفی برای محصولاتشان استفاده میکنند که هر یک از آنها در یک یا چند کشور دارای اعتبار هستند.
معمولا اولین استانداردی که توسط یک تولید کننده گرفته میشود مربوط به استاندارد همان کشور است اما 2 استاندارد بین المللی برای کلیه قطعات امنیتی و ایمنی خودروها از جمله ایربگ، ترمز، تایرها، کمربند ایمنی، چراغ ها و شیشه ها وجود دارد. استاندارد ECE اروپا و استاندارد DOT امریکا، مجوزی برای صدور قطعه مورد نظر به تمامی نقاط جهان است. داشتن هر دوی این استانداردها قطعات را تضمین خواهند کرد. استاندارد کشورهای استرالیا ، نیوزلند ، بریتانیا ، چین ، کره ، ژاپن ، آفریقای جنوبی
ECE ( Economic Commission for Europe ) & DOT ( U.S.Federal Motor Vehicle Safty Standard FMVSS )
از معتبرترین استانداردهای کنترل کیفیت و تضمین قطعات در دنیا هستند. در چند سال گذشته به خاطر اعمال آزمایش های سختگیرانه تر و مقبولیت جهانی بیشتر، اعتبار و اهمیت استاندارد ECE نسبت به DOT افزایش یافته تا حدی که منابع معتبر خبری از پیوستن آمریکا به کمیسیون اقتصادی اروپا در آینده نزدیک خبر داده اند.

استاندارد (DOT (Department of Transportation


DOT استانداردی برای کلیه قطعات ایمنی خودرو از جمله شیشه هاست. ایت استاندارد توسط اداره FMRSS امریکا به متقاضیانی که قطعاتشان موفق به دست آوردن حد نصاب لازم از آزمایشات مربوطه شوند، داده میشود. DOT روی همه شیشه های تولید شده سازندگان معتبر دیده میشود و مجوزی برای صدور به اکثر کشورهای جهان است. برای شناسایی قطعه (شیشه) بعد از درج نام DOT کدهای مخصوصی هم درج میشوند. پس از این کدها که عدد هستند کدهای AS قرار میگیرند که شیشه مورد نظر برای استفاده از قسمت های مختلف خودرو را مشخص میکنند. AS1 یعنی اینکه شیشه در هرجای خودرو میتواند استفاده شود. AS2 یعنی اینکه شیشه در همه جای خودرو به جز شیشه جلو قابلیت استفاده دارد. AS3 یعنی شیشه باید فقط به عنوان شیشه عقب استفاده شود و AS4 یعنی اینکه شیشه پلاستیکی است و نباید اصلا به عنوان شیشه جلو به کار گرفته شود.


استاندارد ECE

از سال 1985 چند کشور اروپایی یک استاندارد واحد برای همه وسایل مربوط به ایمنی و امنیت خودروها ایجاد کدند. به همین خاطر کمیسیونی به نام کمیسیون اقتصادی اروپا (Economic Commission for Europe) در ژنو و زیر نظر UN تاسیس شد. علامت اختصاری کمیسیون ECE دایره ای است که حرف E به همراه عددی در آن درج شده و به همین خاطر به این استاندارد، آیین نامه E هم گفته میشود. کشورهای عضو ECE باید آزمایشگاه های مجهز جهت تست همه قطعات را داشته باشند. این کشورها میتوانند پس از انجام آزمایشهای استاندارد بر روی قطعات در صورت بدست آوردن حد نصاب استاندارد توسط قطعه، علامت استاندارد E را به قطعه اعطا کنند. کشورهای اعطا کننده استاندارد در علامت استاندارد مشخص هستند. عدد درج شده پس از E ، کشور مورد نظر را نشان میدهد. اعضای این کمیسیون به غیر از نیوزلند ، استرالیا ، ژاپن ، آفریقای جنوبی ، چین و کره جنوبی همه اروپایی هستند. آمریکا هم قرار است در آینده به ECE بپیوندد.


آزمایش ها

بای بدست آوردن حد نصاب استاندارد ECE آزمایش های مختلفی روی شیشه انجام میشود. روی شیشه های لامینه شده تست های مقاومت در برابر آتش، پرتاب دارت، میزان دید، ضربه با گوی فلز، خراشیدگی و سایش، آزمایش تشخیص رنگ، میزان انتقال نور و آزمایش فرم سر انسان و برخورد آن به شیشه انجام میشود. همچنین روی شیشه های تمپر، تست های خراشیدگی و سایش، ضربه با گوی فلزی، میزان انتقال نور، میزان دید و آزمایش خرد شدن (میزان ریز و درشت بودن خرده ها و برندگی آنها) انجام میپذیرد.


شیشه ی ایمن چطور کار می کند؟

شیشه ی امن چیز است که که خیلی از اوقات که به یک خودرو یا به یک ساختمان عمومی وارد می شویم به دقت به آن نگاه می کنیم.

دو نوع شیشه امن وجود دارد :
● لایه لایه شده - لامینت
●حرارت دیده - حرارتی

سازندگان اتومبیل استفاده از شیشه ایمن لایه ای را به عنوان سپرهای باد اتومبیل در سال 1927 آغاز کردند چیزی که بعدها به عنوان شیشه اتومبیل شناخته شد.کارخانه یک لایه نازک انعطاف پذیر شفاف به نام پلی وینیل بوتیرال (pvb) را میان دو یا چند تکه از شیشه درفشار قرار می دهد (ساندویچ می کند). غشاء پلاستیک شیشه را در زمان شکست در جای خود نگه می دارد که به کاهش جراحات ناشی ازپرتاب شیشه کمک می کند. لایه می تواند تا زمانی که به شیشه چسبیده است منبسط شود. سوراخ کردن شیشه لایه ای در مقایسه با شیشه ی پنجره معمولی خیلی مشکل است . شیشه ایمن لایه ای به ساکن نگه داشتن ساکنین وسیله ی نقلیه کمک می کند. بانک ها از یک شیشه دو جداره ی لایه ایی بمنظور جلو گیری از وارد شدن گلوله تفنگ استفاده می کنند.
شیشه های ایمن لایه ای دو مزیت دیگر نیز دارند:
● انتقال صدا با فرکانس بالا را کاهش می دهد.
● 97 درصد از اشعه یو وی ( ما وراء بنفش ) را می گیرند.

شیشه ایمن لایه ای در موارد زیر استفاده می شود :

● دما سنج ها ، برای برداشتن دمای بدن
● صفحات برنده (Cutting boards )
● پنجره های گلخانه ها
● چهار دیواری دوش -حمام(Shower enclosures )
●پارتیشن های دفتر

شیشه ی لایه ای در برابر بیرون افتادنش در مواقع زلزله و یا یک طوفان مقاومت می کند.
شیشه ایمن حرارتی تنها یک تکه از شیشه است که به وسیله عملیات حرارتی گرم می شود ، سپس سریع سرد می شود و شیشه تبدیل به یک جسم سخت می شود . عملیات حرارتی مقاومت شیشه را تا 10 برابر افزایش می دهد. وقتی این نوع شیشه ضربه می خورد به تکه های تیز دندانه دار مثل ترکش های یک شیشه عادی یا یک آیینه تبدیل نمی شود. در عوض به تکه های شبیه به سنگریزه تبدیل می شود،بدون لبه های تیز. شیشه حرارتی در پنجره های پهلو و جلو استفاده می شود. عینک هایی که از یک شیشه حرارتی استفاده می کنند به وسیله یک عملیات شیمیایی حرارت می گیرند.
شیشه های حرارتی ایمن استفاده می شوند در :

● مانیتور های کامپیوتر
● نمایشگرهای کریستال مایع LCD
● نور گیر ها
● قفسه های یخچال
● در های کوره
● در های عایق طوفان

اگرشما عینک آفتابی قطبیده شده به چشم بزنید می توانید به راحتی شیشه ایمن حرارتی را در پنجره های عقب یک اتومبیل در روز آفتابی تشخیص دهید.سرتان را 90 در جه کج کنید شما یک طرح متقارن که در هنگام عملیات حرارتی شیشه ساخته شده را خواهید دید.


منبع : پرشین فروم
نوشته شده توسط:  مانوئل ا.


تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ | | نويسنده : کامبیز

مالتی پلکس در کم کردن حجم سیمها در خودرو نقش زیادی داشته است برای مثال درپژو206

محدودیتهای سیستم سیمکشی معمولی

در طی دو  دهه  گذشته  پیچیدگی  سیستمهای  سیمکشی  مدرن به طور پیوسته افزایش یافته

است و در سالهای  اخیر  این  افزایش  به شدت  چشمگیر شده  است اکنون کار به جایی رسیده

است که  اندازه  و وزن دسته  سیم  به مشکل  مهمی  تبدیل  شده است  تعداد سیمهای لازم در

مورد اتومبیلهای رده بالا حدود 1200 رشته می رسد دسته سیم لازم برای کنترل همه کارکردهایی

که به در سمت راننده مربوط می شود ممکن است تا 50 رشته  سیم داشته باشد و سیستمهای

واقع در ناحیه  داشبورد  ممکن  است به  تنهایی بیش از  100 رشته سیم  و اتصال داشته باشند

بنابراین  اشکار  است  که گذشته از مشکل  بدیهی اندازه و وزن دسته سیم با  افزایش اتصالها و

سیمها  احتمال  بروز عیب  هم  بیشتر می شود  تخمین  زده می شود  که هر 10 سال  پیچیدگی

سیم کشی اتومبیل دو برابر  می شود

تعداد سیستمهای که به صورت الکترونیکی کنترل می شود پیوسته رو به افزایش است هم اکنون

استفاده از بعضی از این سیستمها متداول شده است و استفاده از بعضی دیگر نیز رو به افزایش

است به عنوان نمونه چند تا از این سیستمها را نام می بریم

1- سیستم اداره موتور

2- سیستم ترمز قفل نشو

3- سیستم کنترل کشش

4- سیستم متغیر تنظیم زمانی سوپاپ

5- سیستم کنترل جعبه دنده

6- سیستم تعلیق فعال

همه این سیستمها کار خود را انجام  می دهند اما به یکدیگر هم مربوط اند بسیاری از حسگرهای

که برای یک واحد کنترل الکتریکی داده فراهم می کنند بین همه واحد یا بعضی از انها مشترک اند

 یکی از راههای ممکن استفاده از یک کامپیوتر برای کنترل همه سیستم هاست اما تولید این کامپیوتر

به تعداد کم بسیار پرهزینه است را دوم استفاده  از گذرگاه مشترک دادهاست بدین ترتیب ارتباط

بین مدولها برقرار می شود و اطلاعات دریافتی از حسگرهای وسایل مختلف در دسترس همه وسایل

قرار می گیرد حال این فکر را کمی توسعه می دهیم اگر بتوان دادها را از طریق یک سیم انتقال داد

و به همه بخشهای اتومبیل رساند ان  گاه می توان سیمکشی اتومبیل را به سه رشته سیم کاهش

 داد این سیمها عبارت خواهند بود از یک سیم برق  یک  سیم اتصال بدنه و یک سیم  سیگنال  فکر

استفاده از یک سیم برای انتقال چندین سیگنال فکر تازه ای  نیست و سالهاست که در عرصه های

مانند مخابرات را دور به کار می رود برای (مالتی پلکس) کردن چندین سیگنال روی یک سیم از دو راه

اصلی استفاده می شود این راها عبارت اند از مالتی پلکس کردن تقسیم فرکانسی و مالتی پلکس

کردن تقسیم رادیویی است اگر بیش از حد ساده کردن موضوعی پیچیده قابل قبول باشد  میتوان

گفت که نوعی از مالتی پلکس کردن تقسیم زمانی معمولا در انتقال سیگنالهای رقمی به کار می رود

حال سیستمهای سیمکشی ماتی پلکس را برای کاربرد اتومبیل بررسی می کنیم این نوع سیمکشی

را سیستم  برق رسانی حلقوی  نیز می نامند  استفاده  از سیستمهای سیم کشی مالتی پلکس

سالهای متمادی بررسی شده است و در اواخر دهه 1970 لوکاس سیستمی را ابداع کرد که برای

ازمایش  روی اتوبوسهای لیلاند نصب شد قبلا همین سیستم را روی رور 2000 ازومده بودند در مالتی

پلکس گذرگاه داده و کابلهای برق رسانی باید به همه نواحی سیستم برقی اتومبیل سرکشی کنند

برای تجسم طرز کار این سیستم رویدادهایی را که هنگام روشن و خاموش کردن چراغهای بغل رخ

می دهند در نظر بگیرید ابتدا وقتی راننده کلید چراغ را میزند سیگنال منحصر به فردی روی گذرگاه

داده قرار می گیرد این سیگنال را فقط گیرندهای خاصی تشخیص می دهند که جزئی از هر مجموعه

چراغ هستند این گیرندها به نوبه خود بین سیم برق و چراغها اتصال برقرار می کنند

در هنگام خاموش کردن چراغها نیز عملیاتی به همین ترتیب  انجام می شود با این تفاوت که این بار

رمزی  که وارد گذرگاه  داده می شود  متفاوت  است و فقط گیرندهای مقتضی ان را به عنوان رمز

خاموشی شناسایی می کنند

 

گذرگاه داده مالتی پلکس

برای انتقال دادهای مختلف از طریق یک خط باید چندین معیار را به دقت تعریف و بر سر انها توافق

کرد این تعریف معیارها را قرار داد ارتباطی می نامند بعضی از متغیر هایی که باید تعریف شوند به

قرار زیرند

1- روش نشانی دادن

2- ترتیب انتقال

3- سیگنالهای کنترل

4- خطایابی

5- سرعت یا اهنگ انتقال

محیط مادی را نیز باید تعریف و بر سر ان توافق کرد محیط مادی شامل موارد زیر است

1-      واسطه انتقال مثلا سیم مسی تار نوری و غیره

2-      نوع رمز گذاری برای انتقال مثلا قیاسی و یا رقمی

3-      نوع سیگنال مثلا ولتاژ جریان فرکانس و غیره

مدار مورد استفاده  برای  براورده کردن  معیارها بالا  را مدار  فصل مشترک گذرگاه می نامند و

غالبا به صورت یک ای سی است در بعضی موارد این ای سی مدارهای اضافی مثلا به صورت

حافظه دارد

اما با توجه به این که تعداد زیادی از این تراشه ها در اتومبیل مصرف می شود می توان انها را به

قیمت ارزان تولید کرد مانند هر سیستم قراردادی دیگر انتظار می رود که بتوان از فقط یک قرارداد

استفاده کرد اما همیشه هم این طور نیست

 

منبع : سایت تخصصی مکانیک خودرو 

        سیستمهای برقی و الکترونیکی اتومبیل (مهندس محمد رضا افضلی)تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۷ | | نويسنده : کامبیز

دانستنی هایی در خصوص تایر خودرو

نوع فایل : PDF

نوع زبان : فارسی

حجم فایل : ۷۱۰KB

تعداد صفحات : ۱9 صفحه

نوع صفحات : رنگی

مرجع :  ایران خودرو

------------------> دانلودتاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۴ | | نويسنده : کامبیز

A.B.S      

نوع فایل :power point  

نوع زبان : فارسی

حجم فایل : 0.98 MB

تعداد صفحات : 25 صفحه

نوع صفحات : سیاه و سفید

توضیحات : این فایل بصورت پاور پوینت شامل اصول طراحی سیستم ترمز ، ساختار مکانیکی ترمز ، عوامل موثر در ترمز گیری ، اجزای سیستم ترمز می باشد.

---------------> دانلودتاريخ : جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۷ | | نويسنده : کامبیز
در بين موتورهاى معمول استفاده شده در اتومبيل ها ۴ نوع موتور وجود دارد:
1- خطي: سيلندرها در يك خط قرار مى گيرند و در يك سري

2 – وي شكل : سيلندرها به صورت دو سري با زاويه نسبت به هم قرار مي گيرند

3- مسطح: (اغلب با نام افقي يا باكسر معروف است) كه در اين حالت سيلندرها به صورت دو سري در مقابل هم (180 درجه) قرار مى گيرند.

۴- موتور w شکل : موتور W شکل هم که مثل دو تا موتور V به هم چسبیده میماند. مخترعش هم فولکس واگن بوده و الان هم بیشتر روی ماشینای بنتلی که مال فولکس هست استفاده میشه

شما ممکن است موتورهاي خطي 6 سيلندر, موتور مسطح 6 سيلندر و موتور وي شكل 6 سيلندر را دیده باشید.اگر شما بخواهيد اين 3 نوع موتور 6 سيلندر را با مشخصات مشابه هم بسازيد (يعني كورس برابر , سيستم ورود و خروج يكسان, و سوپاپ هاي يكسان .. ) آنها عملكردي مشابه هم دارند.
با وجود اين , بين اين موتورها در عمل اختلافاتي وجود دارد. در اينجا تعدادي از اين اختلافات را بيان مى كنيم.
• موتورهاي خطي بلند و باريك هستند . در خودروهاي كوچك به ويژه, موتورهاي بلند و باريك سوار شده بطور اريب اجازه داشتن يك كاپوت كوچك را مى دهد. در موتورهاي خنك شونده با هوا , تركيب موتور خطي اغلب مواقع سخت تر خنك مى شود.
• موتورهاي مسطح , عريض و مسطح هستند.اين نوع موتور به داشتن مركز ثقل پايين خودرو كمك مي كند.
• موتور وي شكل در حالت ميان آن دو است و شكلش مكعب مانند است.
• شكل خطي فقط به نصف تعداد ميل بادامك در مقايسه با موتور وي شكل نياز دارد كه مى تواند كمى باعث كاهش وزن شود.
• ممكن است شاهد اختلافي بين مقدار فلز بكار رفته در بلوك موتور باشيم , يعني نوعي از موتور ممكن است كه سبكتر از ديگري باشد.
• ممكن است اختلافي در قيمت تمام شده موتورها در طول توليد وجود داشته باشد.
طراحان خودرو براي انتخاب موتور مناسب براي يك خودرو پارامترها و متغيرهاي زيادي را در نظر مى گيرند.
اين متغيرها شامل قيمت , فضاي موجود زير كاپوت, امكانات موجود كارخانه , نسبت قدرت به وزن و ساير پارامترها مي باشد

منبع : p30worldتاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۰۵ | | نويسنده : کامبیز
در گيربكس هاي دستي معمولي( Manual Transmission ) عمل تعويض دنده به صورت اچ شكل (H Pattern) انجام مي پذيرد. در اتومبيل هاي مسابقه اي عمل تعويض دنده به صورت متوالي (Sequential Manual Transmission) براي دقت و سرعت بالاتر انجام مي گيرد.هر چه عمل تعويض دنده سريعتر انجام شود افت دور موتور و هدر رفتن نيروي موتور كمتر مي گردد كه نتيجه آن شتابگيري بهتر در هنگام تعويض دنده مستقيم و ترمز گيري ايمن تر در هنگام تعويض دنده معكوس مي باشد. گيربكس هاي سكوئنشيال دستي به دليل اينكه معمولا غير سنكرونيزه هستند براي استفاده خياباني مناسب نبوده و تعويض دنده آنها مهارت و تجربه زياد را مي طلبد و استفاده از آنها در ترافيك هاي شهري تقريبا غير ممكن است. در اتومبيل هاي خياباني به دليل تنوع استفاده كنندگان از لحاظ سن و رفتار رانندگي، كارخانجات اتومبيل سازي يك رنج ميانگين براي شيفتر تعويض دنده را در نظر مي گيرند. به همين دليل كمپاني هاي تيونينگ اقدام به طراحي و ساخت قطعه اي به نام كوئيك شيفتر (شورت شيفتر) براي اتومبيل هاي خياباني با گيربكس دستي نموده اند تا خواسته رانندگاني كه دوست دارند هر چه سريعتر و دقيقتر دنده ها را عوض كرده و از نيروي موتور اتومبيل خود بهتر استفاده نمايند را برآورده كنند. كيت هاي كوئيك شيفتر معمولا به صورت بولت آن ( فقط با باز و بست پيچ هاي مربوطه و بدون هيچگونه دستكاري عمده براي نصب) طراحي مي گردند.اين كيت ها بنا به نوع سيستم محركه خودرومتفاوت هستند و بدون دست خوردن به داخل گيربكس قابل نصب مي باشند. در اتومبيل هاي ديفرانسيل عقب، گيربكس معمولا در زير دسته دنده قرار دارد و كيت هاي كوئيك شيفتر با دسته دنده جديد طوري طراحي شده اند كه پس از نصب فاصله تعويض دنده را كوتاه و عمل تعويض را سريع تر قابل انجام كنند. در اتومبيل هاي ديفرانسيل جلو معمولا گيربكس در پشت چرخ چپ قرار دارد و لذا نيروي دست راننده مي بايست به طريقي از دسته دنده به گيربكس براي تعويض دنده برسد.اين كار معمولا توسط يك سري ميله به نام ماهك كه با اتصالات گلوله كاسه اي (Ball Joint) به هم متصلند و يا به وسيله يك سري سيم نازك فولادي انجام مي شود. معمولا كيت هاي كوئيك شيفتر براي اين اتومبيل ها به صورت اصلاح و تغيير در ماهك بندي و يا سيم بندي اين انتقال دهنده هاي نيروي دست انجام مي شود.با نصب اين كيت ها با كوتاه كردن فاصله تعويض دنده و گرفتن حركات و لقي هاي اضافي دسته دنده، سرعت تعويض دنده بسيار سريعتر و دقيقتر مي شود و لذا احتمال تعويض نا صحيح دنده ها در رانندگي هاي سريع به نحو چشمگيري كاهش مي يابد. عمل تعويض دنده ناقص درهنگام رانندگي كه معمولا با ايجاد صداي نا هنجاردر گيربكس( در اصطلاح عوام آب هويج گرفتن) كه ناشي از ساييده شدن و به مرور زمان خرد شدن دنده برنجي هاست از علل اصلي خرابي گيربكس هاي دستي مي باشد، چراكه با ساييده شدن دنده برنجي ها، براده هاي آن در گيربكس در طول زمان كوتاهي باعث ساييده شدن تمام قطعات داخلي مي گردند كه با به صدا افتادن گيربكس و سپس با از كار افتادن آن همراه خواهد بود. اين كيت ها معمولا با قيمتي بسيار پايين تر از خود گيربكس به بازار عرضه مي گردند و به سادگي بدون نياز به باز شدن گيربكس قابل نصب مي باشند و در واقع نه تنها كيفيت و لذت رانندگي را چندين برابر مي كنند بلكه به نوعي يك محافظ دائمي براي گيربكس خودرو به حساب مي آيند و در برابر هزينه پايين كارايي بسيار بالايي دارند. واما در مورد كمپاني سازنده اين قطعه: شركت گيرفيت اينجينيرينگ انگلستان، در زمينه ساخت كوئيك شيفتر براي انواع خودرو فعاليت دارد. اين شركت قطعات توليدي خود را از آلياژهاي فلزي به كار رفته در صنايع هوايي به دليل استحكام بالا و وزن كم اين مواد مي‌سازد. در حال حاضر اين شركت براي تيم‌هاي رالي شركت پژو و سيتروئن و بعضي از تيونرهاي معروف محصولات اين كمپانيها، قطعات تيونينگ انتقال قدرت مانند كوئيك شيفترو كوئيك كلاچر را توليد مي‌نمايد. كوئيك شيفتر طراحي شده توسط گيرفيت اينجينيرينگ به شما كمك مي‌كند تا عمل تعويض دنده را در زماني كوتاه‌تر، با جابجايي كمتر دسته دنده (تا 50%) و با دقت بيشتر انجام دهيد. سريعتر عوض شدن دنده به شما كمك مي‌كند كه در هنگام رانندگي سريع و يا در جاده‌هاي پر پيچ و خم مقدار كمتري از دور موتور خود را در هنگام تعويض دنده از دست دهيد و همچنين عكس‌العمل‌هايي بسيار سريعتر و دقيق‌تر در هنگام تعويض دنده، چه مستقيم و چه معكوس داشته باشيد. در هنگام رانندگي زمان كمتري دست شما از فرمان جدا مي‌ماند كه خود كنترل بيشتر را در رانندگي‌هاي سريع برايتان به ارمغان مي‌آورد.معمولاً كمپاني‌هاي خودروسازي محصولات اسپرت خود را به صورت استاندارد مجهز به اين كيت مي‌كنند. ولي براي ماشين‌هاي كلاس متوسط اقتصادي و خانوادگي براي هر چه ارزان‌تر تمام شدن قيمت خودرو از به كار بردن تجهيزات اضافي مانند اين قطعه، صرفنظر مي‌شود، و گرنه لزوم تعويض دنده سريع به طوري محسوس بوده كه برخي از اين كمپاني‌ها اقدام به ساخت گيربكس‌هاي تيپ ترونيك نموده‌اند، اگر چه رانندگان حرفه‌اي كماكان گيربكس‌هاي دستي با عكس‌العمل بالا راترجيح مي‌دهند.هم در هنگام شتاب گيري و هم در هنگام ترمز گيري، تعويض سريع و دقيق دنده كيفيت رانندگي شما را بالاتر خواهد برد. بايد متذكر شوم كه اين كيت :بدون دست خوردن به گيربكس و داخل اتومبيل،در زماني كمتر از 30 دقيقه و بدن تخصص خاصي مي توان نصب كرد. داراي 2سال ضمانت ميباشد. و در نياز ميتوان خودرو را به حالت استاندارد برگرداند. خريد اين كيت: دقت كنيد!عليرغم كوتاه بودن زمان پخش اين قطعه توسط شركت در بازار، به دليل سادگي ظاهري قطعات و نبودن قانون كپي رايت در بازار كشورمان، فروش جزئي نمونه‌هاي تقلبي با ظاهر مشابه در بازار مشاهده گرديده است. تنها پيشنهاد مطمئن ما، خريد قطعه از شركت و نمايندگي‌هاي معرفي شده از طرف شركت مي‌باشد، چرا كه مواد به كار رفته در اين قطعه مي‌بايست استحكام لازم براي تحمل فشارهاي وارده را داشته باشد. در غير اينصورت احتمال شكستن قطعه وجود خواهد داشت. پژو 206خودروي پژو 206 كه جوانان طرفدار آن كم نيستند با مجهز شدن به اين قطعه توانايي‌هاي بيشتري از خود نشان خواهد داد. اين كيت براي تمام تيپ‌هاي اين خودرو به جز اتوماتيك آن قابل استفاده است. تمام خودروهاي با گيربكس manual تيم رالي پژو به اين قطعه مجهز مي‌باشند. تاثير اين قطعه بر روي تيپ‌هاي قوي‌تر اين خودرو محسوس‌تر خواهد بود. پژو 405در خودروي پژو 405 و پارس با نصب اين قطعه علاوه بر كوتاه شدن فاصله تعويض دنده، مقدار زيادي از لقي دسته دنده كه اكثر رانندگان از آن شكايت دارند، برطرف خواهد شد. علاوه بر اين با كوتاه شدن فاصله، احتمال تعويض اشتباه دنده‌ها به خصوص دنده‌هاي عرضي در اين خودرو از بين خواهد رفت. سمنددر خودروي سمند علاوه بر مزاياي ذكر شده براي پژو 405، مزيت بزرگتري حس خواهد شد و آن فاصله پيدا كردن دسته دنده در دنده‌هاي 1،3و5 از دكمه‌هاي ضبط و سيستم هوشمند اين خودرو مي‌باشد.اكثر دارندگان اين خودرو از برخورد نا خواسته دست با دكمه‌هاي اين ادوات در هنگام رانندگي شكايت دارند. زانتياخودروي زانتيا به دليل داشتن قدرت بالا از شتاب خوبي برخوردار است. ولي به دليل ضعف در گيربكس به خاطر وجود فاصله زياد بين دنده‌ها و عدم سنكرونيزه خوب دنده برنجي دنده 2، عمل تعويض دنده با مكث انجام شده و مقدار زيادي از قدرت خودرو در هنگام تعويض دنده از دست مي‌رود. با نصب كيت مخصوص اين خودرو مي‌توانيد اين ضعف را در دنده‌هاي بعدي جبران نماييد و به نحو بهتري از قدرت موتور اين خودروي قدرتمند استفاده نماييد
منبع : انجمن تخصصی پاتوق یو

تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۶/۲۱ | | نويسنده : کامبیز

اساس کار ترمز بر مبناي اصطکاک بين دو سطح است. مقدار اصطحکاک بسته به نيروي اعمال شده بين دو سطح، زبري و جنس سطوح تغيير مي کند.

وقتي راننده پدال ترمز را فشار مي دهد و ترمزها به کار مي افتند، سيالي از داخل لوله هاي روغن عبور مي کند و به مکانيسمهاي ترمزگيري در چرخها مي رسد. اين مکانيسمهاي ترمزگيري به قطعات چرخان نيرو وارد مي کنند تا حرکت چرخها کند شود يا چرخها از حرکت باز ايستند. مکانيسمهاي ترمز چرخ بر دو نوعند : کاسه اي و ديسکي. در ترمز کاسه اي فشار روغن، کفشکهاي ترمز لنت کوبي شده را به يک کاسه چرخان يا کاسه چرخ مي فشارد. در ترمز ديسکي، فشار روغن لنتهاي ترمز را به ديسکي چرخان مي فشارد. اصطکاک بين کفشها يا لنت ترمزهاي ساکن با کاسه يا ديسک چرخان منشا عمل ترمزگيري است که سبب کند شدن حرکت يا توقف چرخها مي شود.

اگر راننده خيلي محکم ترمز بگيرد، بطوريکه چرخها قفل شوند، اصطکاک بين لاستيکها و سطح جاده از نوع جنبشي خواهد بود. اگر ترمز خيلي محکم گرفته نشود، چرخها به چرخيدن ادامه خواهند داد، در اين حالت با اصطکاک ايستائي سروکار داريم؛ يعني اصطکاک در آستانه حرکت که مقدار آن نيز از اصطکاک جنبشي بيشتر است. در صورتيکه چرخها قفل نشوند، خودرو پيش از توقف مسافت کمتري را مي پيمايد و زودتر متوقف مي شود. اما ترمز را همواره بايد چنان گرفت که چرخها در آستانه قفل شدن باشند. اين اصل اساس کار سيستم ترمز قفل نشو يا ABS است. اين سيستم مانع قفل شدن چرخها و سر خوردن لاستيکها در هنگام ترمزگيري شديد مي شود. در نتيجه خودرو سريعتر، در فاصله کوتاهتر و با کنترل خوب متوقف مي شود.

 اجزاي ترمز

سيستم ترمز پائي شامل دو بخش اصلي است. اين بخشها عبارتند از سيلندر اصلي يا پمپ زير پا و مکانيسمهاي ترمز کاسه اي يا ديسکي در چرخها. پمپ زير پا يک پمپ پيستوني رفت و برگشتي است. وقتي راننده پدال را فشار مي دهد، اين فشار به سيستم هيدروليکي منتقل مي شود، روغن ترمز از پمپ زير پا وارد لوله هاي روغن مي شود و به مکانيسمهاي ترمز مي رسد. (شکل4-1) با افزايش فشار هيدروليکي کفشکها يا لنت ترمزها به کاسه ها يا ديسکهاي چرخان فشرده مي شوند، در نتيجه نيروي مکانيکي پدال ترمز به نيروي هيدروليکي وارد بر مکانيسمهاي ترمز چرخ تبديل مي شود.

                                            شکل 4-1 اجزاي ساده سيستم ترمز

 در اکثر خودروها، ترمزهاي چرخها دو به دو با هم عمل مي کنند. بدين صورت که معمولاً در خودروهاي ديفرانسيل عقب دو چرخ عقب از يک لوله روغن و چرخهاي جلو از يک لوله روغن مجزا استفاده مي کنند. در بسياري از خودروهاي ديفرانسيل جلو نيز چرخها بصورت ضربدري هرکدام به يک لوله متصلند. (شکل4-2) مجزا کردن سيستم هيدروليکي به دو بخش ، ايمني خودرو را افزايش مي دهد. اگر يکي از بخشها نشتي روغن داشته باشد و کار کند، بخش ديگر به کار خود ادامه مي دهد و خودرو را متوقف مي کند. به ندرت ممکن است هر دو بخش همزمان از کار بيفتند. در سيستمهاي قديمي، سيلندر اصلي يا پمپ زير پا فقط يک پيستون داشت. در اين سيستمها وقتي در نقطه اي از سيستم هيدروليکي عيبي بروز مي کرد، خودرو ديگر ترمز نمي گرفت.

 

                                     شکل4-2 نحوه تقسيم فشار هيدروليک بين چرخها

 ترمز بوستري

اکثر خودروها به سيستم ترمز بوستري مجهزند. در اين نوع سيستم وارد کردن نيروي نسبتاً کمي بر پدال ترمز براي کاهش سرعت يا متوقف کردن خودرو کافي است. در صورتي که موتور خاموش باشد يا بوستر خراب شده باشد، ترمز عمل مي کند، اما راننده بايد نيروي بيشتري به پدال ترمز وارد کند.

بوستر ترمز خلئي، سيلندري دارد که در آن پيستون يا ديافراگمي تعبيه شده است. وقتي پدال ترمز رها مي شود، پيستون در نتيجه خلا معلق مي ماند چرا که خلا در دو طرف آن برابر است. اين خلا مورد نياز بوسيله لوله اي از منيفولد بنزين يا يک پمپ خلا تامين مي شود. با فشار دادن پدال ترمز، فشار در يک طرف پيستون به فشار جو مي رسد، بنابراين پيستون به طرف ديگر کشيده مي شود و نيروي کمي که راننده به پدال وارد مي کند به کمک فشار جو افزايش مي يابد. (شکل4-3)

                                         شکل4-3 اساس کار بوستر خلئي ترمز

 

با فشار دادن پدال ترمز، ميله پشت پدال ترمز شير هوا را از شير تنظيم متحرک دور مي کند. هوا با فشار جو از شيرها مي گذرد و وارد فضاي بين پيستون و پوسته عقب مي شود. در نتيجه ديافراگم و ميله پشت پمپ زير پا به طرف پمپ زير پا حرکت مي کنند. وقتي پيستونها در داخل پمپ زير پا عمل کنند، ترمز عمل مي کند. با رها کردن پدال ترمز شير هوا دوباره با شير تنظيم متحرک تماس پيدا    مي کند. در نتيجه محفظه پشت پيستون و ديافراگم، نسبت به ورود هوا درزبندي مي شوند. (شکل4-4)

                           شکل4-4 ساختمان مجموعه پمپ اصلی و بوستر خلئی ترمز

 

ترمز کاسه اي

ترمز کاسه اي يک کاسه ترمز فلزي دارد که مجموعه ترمز هر چرخ را در بر مي گيرد. درون اين کاسه ترمز دو کفشک ترمز خميده به سمت خارج حرکت مي کنند تا سرعت چرخش کاسه ترمز را که همراه چرخ مي چرخد کاهش دهند يا آن را متوقف کنند. بدين صورت که وقتي راننده پدال ترمز را فشار مي دهد، روغن ترمز از محفظه فشار پمپ زير پا و از طريق لوله هاي روغن به سيلندر روغن درون چرخ مي رسد . سيلندر چرخ فشار هيدروليکي پمپ زير پا را به حرکت مکانيکي تبديل مي کند. وقتي فشار افزايش مي يابد، پيستون درون سيلندر بر نيروي فنرهاي برگشت کفشک ترمز غلبه مي کند و کفشکها را به طرف بيرون مي راند تا به کاسه بچسبند.

کفشکهاي ترمز معمولاً از فلز ساخته مي شوند و روي اين کفشکها لنت ترمز چسبانده يا پرچکاري مي کنند. لنت ترمز را غالباً از مواد بدون آزبست مانند فايبرگلاس يا ماده نيمه فلزي مي سازند که     مي تواند در برابر گرماي ناشي از عمل کردن ترمز پايداري کند. قبلاً از آزبست هم در ساخت لنت ترمز استفاده مي شد، اما امروزه به سبب زيانهايي که آزبست براي سلامتي انسان دارد کمتر مورد استفاده قرار مي گيرد.

بر اساس نحوه قرار گرفتن اين کفشکها درون کاسه چرخ، اين ترمز به انواع گوناگون تقسيم مي شوند:  

Leading and trailing shoe brakes : در اين ترمزها فنرهاي برگشت دهنده دو کفشک را در بالا به سيلندر چرخ و در پايين به پينهاي ثابت نگهدارنده کفشک فشار مي دهند. فشار دادن پدال ترمز سبب مي شود که پيستونهاي سيلندر چرخها، سر کفشکها را به طرف بيرون جابجا کنند و آنها را به کاسه ترمز بچسبانند. اصطکاک بين کفشک جلو و کاسه ترمز سبب مي شود که کفشک جلو سعي کند همراه با کاسه بچرخد. اين عمل کفشک جلو، ته کفشک را به پين نگهدارنده کفشک مي فشارد، در نتيجه بيشتر عمل ترمزگيري را کفشک جلو انجام مي دهد. وقتي کفشک عقب با کاسه تماس پيدا    مي کند، کاسه در حال چرخش مي کوشد تا کفشک را از خود دور کند. بنابراين کفشک عقب کمتر از کفشک جلو ساييده مي شود. وقتي خودرو دنده عقب مي رود نقش کفشکهاي جلو و عقب با هم عوض مي شوند. (شکل4-5)

شکل4-5 Leading and trailing shoe brakes

Duo-servo shoe brakes : در اين نوع از ترمزها سر کفشکها به يک پين نگهدارنده تکيه دارد. ته کفشکها با يک پيچ تنظيم متحرک به هم متصل است. کفشک به طرف جلو خودرو، کفشک اوليه و کفشک به طرف عقب خودرو کفشک ثانويه نام دارد. وقتي کفشکها با کاسه در حال چرخش تماس پيدا مي کنند، اصطکاک سبب مي شود که هر دو کفشک سعي کنند همراه کاسه بچرخند. سر کفشک اوليه تمايل به کشيده شدن به داخل کاسه را دارد و پايين مي آيد. سپس ته کفشک پيچ تنظيم را به طرف عقب مي راند. در نتيجه اين عمل، ته کفشک ثانويه به کاسه فشرده مي شود و کاسه، کفشک ثانويه را به طرف بالا جابجا مي کند و به پين نگهدارنده کفشک مي فشارد. کاسه با ادامه چرخش تمايل پيدا مي کند که هر دو کفشک را تنگتر به طرف خود بکشد، در نتيجه عمل تقويتي کفشک ثانويه شدت بيشتري مي يابد. در اين ترمزها عمل تقويتي دو کفشک سبب مي شود که نيروي کل ترمز گيري از نيرويي که سيلندر چرخ تامين مي کند بيشتر شود. (شکل4-6)

 

                                              شکل4-6 Duo-servo shoe brakes

 

 دو نوع ترمز کفشکي  Two leading shoe brakes و Two trailing shoe brakes نيز وجود دارند که  در اين نوع ترمزها هر دو کفشک يک نقش را بازي مي کنند يعني با توجه به نحوه قرار گرفتن کفشکها  يا هر دو leading و يا هر دو trailing هستند.

 

تنظيم کننده هاي خودکار ترمز کاسه اي

بيشتر ترمز هاي کاسه اي خود تنظيمند تا بتوانند سايش لنت را جبران کنند. دو نوع تنظيم کننده خودکار مورد استفاده در ترمزهاي با کفشک عقب و جلو عبارتند از :

تنظيم کننده خودکار يکباري : در اين نوع وقتي که خلاصي بين لنت و کاسه به اندازه معيني رسيد، فقط يک بار کفشکها را تنظيم مي کند. پس از آن تنظيم مجدد امکان پذير نيست و کفشکها را بايد عوض کرد و تنظيم کننده خودکار را دوباره آماده کار ساخت.

تنظيم کننده خودکار تدريجي : در اينجا وقتي که فاصله لنت با کاسه به اندازه اي برسد که براي پيچيدن پيچ تنظيم  کافي باشد، اين تنظيم کننده کفشک را به طرف کاسه مي راند. تنظيم در هنگام ترمز گرفتن، در حين حرکت رو به جلو يا عقب، انجام مي شود. وقتي کفشک ترمز باز مي شود، فنر برگشت پيچ تنظيم اهرم تنظيم را به طرف بالا مي راند. اگر لنت به اندازه کافي ساييده شود، اهرم از دندانه بعدي چرخ تنظيم بالاتر مي رود. وقتي پدال ترمز رها مي شود، اهرم تنظيم به طرف پايين مي آيد، در نتيجه دندانه مي پيچد. آن گاه پيچ تنظيم اندکي طويل تر مي شود تا کفشک را به کاسه نزديکتر کند.

ترمز ديسکي

در ترمز ديسکي بجاي کاسه ترمز از يک ديسک چرخان و بجاي کفشکهاي خميده از يک جفت کفشک مسطح بنام لنت ترمز استفاده مي شود. در هنگام ترمز گرفتن اين لنتها به ديسک در حال چرخش  فشرده مي شوند. همچنين لنتها از پشت به يک سيلندر و پيستون متصل هستند.(شکل4-7) در هنگام ترمز گرفتن، فشار روغن پشت هر پيستون، آن را به طرف بيرون مي راند، در نتيجه لنتها به ديسک فشرده مي شوند. در اثر تماس لنتها با ديسک، سرعت چرخش ديسک و چرخ کاهش مي يابد و چرخ متوقف مي شود.  

 

                                                 شکل4-7 ترمز ديسکي و اجزاي آن
 

تنظيم خودکار ترمز ديسکي

ترمز ديسکي نيز با ساييده شدن لنت، خود به خود تنظيم مي شود. سوراخ سيلندر ترمز شياري دارد که يک لاستيک در آن قرار گرفته است. اين لاستيک پيستون را محکم دربرگرفته است. وقتي ترمز گرفته مي شود، پيستون به طرف ديسک حرکت مي کند؛ در نتيجه لاستيک تغيير شکل مي دهد، اما باز هم به پيستون چسبيده است. وقتي ترمز رها مي شود، لاستيک هم آزاد مي شود و به وضعيت اوليه خود بر مي گردد. با بازگشت لاستيک به وضعيت قبلي پيستون هم به آهستگي از ديسک دور مي شود، اما لنت ترمز ممکن است اندکي با ديسک در تماس باقي بماند. با سايش لنت ترمز، مسافتي که پيستون در هنگام گرفتن ترمز بايد بپيمايد طولانيتر از آن مي شود که لاستيک بتواند با تغيير شکل خود باز هم پيستون را دربربگيرد. در اين حالت پيستون از لاستيک بيرون لغزيده و در وضعيت جديدي قرار خواهد گرفت. اين تنظيم خودکار سبب مي شود که لنت ترمز به ديسک نزديکتر شود و سايش لنت را جبران کند. (شکل4-8)

                                               شکل4-8 تنظيم کننده خودکار ترمز ديسکي

بسياري از لنتهاي ترمز ديسکي سايش نماي صوتي دارند. وقتي لنت ترمز به اندازه اي نازک مي شود که زمان تعويض آن فرا مي رسد، سايش نما به ديسک ترمز ساييده مي شود. در نتيجه اين عمل صداي خراشيدن بلندي به گوش راننده مي رسد و راننده را از ساييده شدن لنت ترمز آگاه مي گرداند.

 

ترمز ABS

وقتي سرعت لاستيکها، با آهنگي تندتر از سرعت خودرو کاهش يابد، لاستيکها روي سطح جاده سر مي خورند. يکي از راههاي جلوگيري از سر خوردن لاستيک، جلوگيري از قفل شدن ترمزهاست. اين همان کاري است که سيستم ترمز ABS انجام مي دهد. در حين ترمزگيري عادي، سيستم ترمزABS هيچ اثري بر ترمز پايي ندارد. اما وقتي راننده به شدت ترمز مي گيرد، اين سيستم مانع قفل شدن چرخها مي شود. اين سيستم به ترمزها اجازه مي دهد تا آستانه سر خوردن لاستيکها عمل کنند. در اين هنگام سيستم ABS فشار روغن ترمز هر چرخ را تغيير مي دهد. بدين ترتيب پمپ کردن سريع سبب مي شود که آهنگ کاهش سرعت چرخ، از آهنگي که سبب قفل شدن چرخها مي شود کمتر بماند.

نحوه عملکرد ترمز ABS

لوله هاي هيدروليکي که از پمپ زير پا مي آيند، به يک کارانداز هيدروليکي متصل مي شوند. لوله هاي ديگري از اين کارانداز به ترمز هرچرخ کشيده مي شوند. کارانداز را مدول کنترل سيستم ترمز ABS کنترل مي کند. حسگرهاي سرعت چرخ در هر چرخ بطور پيوسته سرعت چرخ را به مدول کنترل سيستم ترمز ABS اطلاع مي دهند. اين سيستم ترمز عمل نمي کند مگر اينکه کليد چراغ ترمز به مدول کنترل سيگنال بدهد که پدال ترمز فشرده شده است. وقتي مدول کنترل افت سريع سرعت چرخ را حس مي کند، به کارانداز سيگنال مي دهد که فشار روغن ترمز آن چرخ را تغيير دهد، در نتيجه چرخ قفل نمي شود. اين عمل به صورت زير اتفاق مي افتد :

مدول کنترل سرعت چهار چرخ را بطور پيوسته مقايسه مي کند. تا وقتي که هر چهار چرخ با سرعت تقريباً برابر مي چرخند، مدول کنترل اقدامي نمي کند. وقتي که سرعت چرخش چرخي سريعتر از چرخهاي ديگر کاهش مي يابد، مدول کنترل به رله سيستم ترمز ABS سيگنال مي دهد که واحد هيدروليکي را فعال کند. يک يا دو سلنوئيد در واحد هيدروليکي شيرهاي تنظيم جريان يا شيرهاي سلنوئيدي لوله هاي ترمز را باز و بسته مي کنند. با عمل کردن اين شيرهاي سلنوئيدي فشار هيدروليکي پشت هر ترمز قطع يا وصل مي شود. (شکل4-9)

شکل4-9 سيستم ترمز ضد قفل نسه راهه . ترمزهاي جلو جداگانه و ترمزهاي عقب با هم کنترل مي شوند.

لنتهاي ترمز 

بسته به شرايط مختلف از مواد مختلفي در ساختمان لنتها استفاده مي شود، در گذشته بيشتر از آزبست در لنتها استفاده مي شد که امروزه بعلت مشکلات زيست محيطي استفاده از آنها تقريباً منسوخ شده و بجاي آنها از مواد ترکيبي و کامپوزيتي استفاده مي شود. مواد اصطکاکي  که امروزه در لنتها استفاده مي شوند عبارتند از :

 مواد آلي (Organic) : اين لنتها براي استفاده در خودروهاي شهري بسيار مناسبند، چرا که دوام خوبي دارند، سروصداي کمي ايجاد مي کنند، سبب ساييده شدن ديسک نمي شوند و هنگاميکه خنک هستند عملکرد خوبي دارند، اما مشکل عمده آنها اين است که وقتي گرم مي شوند بخوبي قبل عمل نمي کنند.

نيمه فلزي (Semi-metallic/sintered)  : اين گونه از لنتها نمونه خوبي براي استفاده در خودروهاي درون شهري و جاده اي هستند. همچنين گزينه خوبي براي استفاده در اتومبيلهاي مسابقه اي هستند. اين لنتها هنگاميکه سرد هستند به خوبي مواد آلي کار نمي کنند و برعکس هنگاميکه گرم مي شوند، به عملکرد خوب خود مي رسند.

در اين لنتها صفحات نيمه فلزي توسط قيدهاي فلزي بهم متصل شده اند و گهگاه ممکن است اين اتصال ضعيف از بين برود و سطوح مختلف صفحات نيمه فلزي از هم جدا شوند، که البته اين اتفاق به ندرت اتفاق مي افتد.

فلزي (Metallic) : بطور عمده اينگونه از لنتها در خودروهاي مسابقه اي يا خودروهاي بسيار گرانبها استفاده مي شود. سروصداي زيادي ايجاد مي کنند و بعلت سختي فلز اثراتي روي ديسک دارند. هنگاميکه سرد باشند نيز به خوبي کار نمي کند.

سراميکي (Ceramic) : لنتهاي سراميکي هنوز در حدود 15 ? 40 درصد الياف فلزي دارند که معمولاً از الياف مس بجاي فولاد استفاده مي شود که علاوه بر فرسايش کمتر، حرارت را نيز بهتر منتقل مي کند. اين لنتها به سادگي لنتهاي ديگر از بين نمي روند و دوام بيشتري دارند، زودتر خنک مي شوند و تقريباً بي سروصدا عمل مي کنند.

منبع : سایت bhk.irتاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۴/۲۲ | | نويسنده : کامبیز

دانشمندان موسسه میشیگان سامانه جدیدی برای هدایت خودرو طراحی کرده‌اند که علاوه بر کارایی بالا فضای داخلی خودرو را افزایش می‌دهد.

 با افزایش تولید خودروهای کوچک، کم مصرف و الکتریکی، طراحان خودرو سعی می‌کنند تا با تغییر در طراحی‌های مرسوم فضای داخلی‌، فضای بیشتری را به وجود آورند.

یکی از این تغییرات عمده می‌تواند حذف کردن فرمان متداول خودروها و جایگزینی آن با ابزار هدایت کننده جدید باشد.

بر اساس گزارش گیزمگ، مهندسان موسسه تی آر دبلیو میشیگان (TRW)، فرمان هدایتی طراحی کرده‌اند که بعد از پارک کردن خودرو، داخل داشبورد جمع می‌شود و بعد از روشن کردن موتور خودرو مجددا به جای خود باز می‌گردد.

طراحان فرمان جدید ادعا می‌کنند علاوه بر افزایش فضای داخلی خودرو، این فناوری باعث راحتی افراد ناتوان و سالمندان در هدایت خودرو هم می‌شود.

فرمان جدید شرکت تی وی آر، از دو دسته تشکیل شده که برای هدایت خودرو به سمت چپ و راست از آن استفاده می‌شود.

 تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۴ | | نويسنده : کامبیز

شاید بارها شنیده باشید که فلان روغن موتور را در 5000کیلومتر ویا 10000 کیلومتر باید تعویض کرد.ملاک این زمان کارکرد چیست؟وبه چه دلیل این زمان برای روغنهای مختلف متفاوت است .این نوشته به شما کمک خواهد کردضمن کسب اطلاعات لازم در خصوص موارد تاثیر گذار در تعویض روغن; زمانی که روغن  موتور دستگاه باید تعویض شود مشخص می گردد.

چرا روغن موتور باید تعویض گردد:

روغن از زمان شروع کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و اب و سوخت خام قرار دارد.لدا روغن پایه ان شروع به الوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می نمائید.و از طرفی مواد افزودنی ان نیز رفته رفته مصرف می شوند.مثلا مواد افزودنی پاک کننده ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد.جالب است بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنرین ;یک لیتر اب تولید می شود که مقداری از ان به صورت بخار از اگزوز خارج می شودو مقداری از ان نیز به روغن اضافه می شود.

 ایا سیاه شدن روغن نشاندهنده رمان مناسب برای تعویض روغن است؟

بسیاری تصور میکنند که سیاه شدن روغن دلیل خراب شدن ان است.در صورتیکه عکس ان صادق است.یعنی اگر در یک دستگاه سالم روغن پس از مدتی استفاده سیاه نشدمی باید ان را تعویض نمود. در یک موتور سالم زود سیاه شدن روغن بعلت خاصیت پاکنندگی روغن موتور است;یعنی ماده افزودنی پاک کننده در روغن موتور ;دوده حاصل از احتراق را در خود بصورت معلق نگه می دارد و طبعا سیاه می شود.اگر روغن موتور شما دیر سیاه شده باید نگران شد.بدین معنی که روغن قدرت جدب و معلق نگه داشتن دوده ها و مواد زائد را ندارد. واین دوده ها و الودگی ها روی قطعات موتور و لابلای انها ته نشین شده و باعث عدم انتقال حرارت –سائیدگی –رینگ چسباندن و روغن سوزی بیش از اندازه و کاهش تراکم گاز و کشش موتور خواهد شد.

 عوامل موثر در مدت کارکرد تعویض روغن موتور :

1-شرایط کار دستگاه و موتور ان

2-کیفیت مکانیکی موتور به ویژه سیستم سوخت رسانی و انژکتورها و نیز وضیعت برق ان

3-کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی

4-کیفیت فیلترهای هوا و روغن

5-نوع و مدل و سال ساخت موتور و خودرو

6-مدت زمانی که روغن در کارتر می ماند

 منظور از شرایط کار موتور و خودرو چیست؟

1-سرعت خیلی زیادخودرو(تخته گاز رانندگی کردن)

2-رانندگی با بارزیاد ودر سر بالائیها و یدک کشیدن ها

3-زیاد در جا کارکردن موتور (مثل ترافیک سنگین)

4-رانندگی در سرما ;قبل از اینکه موتور کمی گرم شده باشد

5-به طور مستمر مسافتهای کوتاه را طی کردنوخودرو را خاموش و روشن کردن به ویژ در سرما

6-رانندگی در هوائی که خیلی مرطوب و یا خیلی گرد وغبار داشته باشد

لذا در این شرایط توصیه می گردد که روغن موتور زودتر تعویض گردد . با توجه به تجربیات موجود رعایت این نکته برای طول عمر موتور توصیه می گردد

 نوع و کیفیت سوخت چه نقشی در تعویض روغن دارد؟

سرب موجود در بنزین که برای بهسوری بهتر به بنزین اضافه می شد پس از ورود به روغن باعث اکسید شدن سریعتر روغن می گردید.در حال حاض این ماده از بنزین موجود در کشور حذف گردیده است.بنزین با اکتان پایین نیز به دلیل عدم یک احتراق کامل باعث اضافه کردن دوده بیشتر به روغن می گردد.استفاده از بنزینهای سوپر نیز این مورد را تاحدودی کاهش می دهد.

 ایا نوع روغن نقش مهمی در مدت زمان تعویض خواهد داشت؟

عموما با بالا رفتن مدل خودروها شرایط موتور نیز ار لحاظسرعت و راندمان حجمی و در نتیجه فشار وارده و درجه حرارت ایجاد شده بالاتر می رود.سازندگان سعی نموده اند علاوه بر ساخت روغن های متنایب با مدل های جدید روغن هائی نیز بسازند که مدت زمتن تعویض ان نیز بیشتر باشد.لذا معتبرترین مرجع برای تعویض روغن سازنده موتور است.سازندگان موتور معمولا موتور را برای حالت عادی (با شدت کار منوسط)ذکر می کنند.بدیهی است اگر شرایط کار موتور سخت تر شود باید زمان تعویض روغن را کاهش داد.

میزان کارکرد نوع و کیفیت روغن موتور
۳۰۰۰کیلومتر

CC/SC

۴۰۰۰کیلومتر

CC/SD

۵۰۰۰کیلومتر

SE/CC

بیش از ۱۰۰۰۰کیلومتر

SG

 **این حروف مشخص کننده سطح کیفیت بر روی ظرف حاوی روغن درج شده است

توجه:اگر خودرو مدت قابل ملاحضه ائی در یک طوفان خاک یا شن (مثل حرکت در نقاط کویری)کار کند;وضعش از حالت عادی متفاوت است و روغن را باید در اولین فرصت تعویض کرد چون مقدار قابل ملاحضه ائی خاک وماسه وارد روغن شده و انرا به گرد سمباده معلق در روغن تبدیل نموده است که اگر تعویض نشود به سرعت سائیدگی و فرسودگی ایجاد خواهدشد.

نکته جالب و مهم دیگر اینکه در سالهای اخیر با وجود معرفی استانداردهای بسیار بالا برای کیفیت روغن موتورها توصیه زمان تعویض توسط سازندگان خودروها برای این روغن ها افزایش نیافته است وحتی کاهش یافته است.مثلا اکثر خودروسازان یک روغن  API SJ را برای حدود 10000کیلومتر کارکرد توصیه می کننددر صورتیکه با توجه به کیفیت بالای این روغن ها انتظار 20000کیلومتر وبیشتر می رفت.علت اینست در موتورهای امروزی میزان روغن سوزی به دلیل مسائل زیست محیطی;بسیار محدود شده و لذا سر ریز روغن جدید روی روغنی که داخل موتور است;کاهش یافته و روغن داخل موتور بدون انکه توسط سرریز روغن جدید تقویت شود باید بار شدید کار در موتور را تحمل کندکه مسلما میزان این تحمل محدود خواهد شد.

 لذا با توجه به اینکه در بازار کشور روغن برای موتور ها در هر درجه ائی یافت می شود توصیه می گردد با رجوع به دستور العمل کارخانه سازنده نسبت به استفاده از روغن توصیه شده اقدام گردد و فقط در خصوص زمان تعویض; مسائل ذکر شده رعایت گردد.

 منابع: جزوات آموزشی شرکت نفت بهران نوشته اقای حجت اله امانی دولت سرا- وبلاگ تعمیراتچیتاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۲۴ | | نويسنده : کامبیز
مطابق اعلام مؤسسه تحقیقات بزرگراه‌های آلمان، میزان کشته‌شدن عابران پیاده در جاده‌های بین‌شهری در هنگام شب، 5 برابر این تعداد در روز است و این در حالی است که مسافرت‌های شبانه تنها یک‌پنجم حجم جابجایی بین‌شهری را تشکیل می‌دهند.
خبر آنلاین- مرسدس بنز امکان تازه‌ای را به اتومبیل‌های لوکس این شرکت اضافه کرده که «سیستم خودکار کمکی دید در شب» نام دارد. این سیستم خودکار عابران را تشخیص‌داده و برای هشدار، یکی از چراغ‌های جلو را روشن خواهد کرد.

از سال 2009 تاکنون فناوی تازه‌ای در اتومبیل‌های لوکس مرسدس بنز به کار گرفته‌شده است که با استفاده از پرتوهای فروسرخ، عابران پیاده را هنگام شب در جاده‌ها تشخیص داده و روی صفحه کنترل اتومبیل حضور آنها را هشدار می‌دهد.

در سال جاری امکان تازه‌ای به این بخش اضافه شده است که «سیستم خودکار کمکی دید در شب» نام دارد و هنگامی که دوربین فروسرخ عابر پیاده‌ای را تشخیص دهد، توسط آن نور یکی از چراغ‌های اتومبیل فرد را هدف خواهد گرفت تا همزمان به راننده و عابری که دارد کنار جاده حرکت می‌کند، هشدار دهد.

به گزارش گیزمگ در این سیستم زمانی که دوربین دید در شب و فروسرخ تعبیه‌شده در اتومبیل، حضور یک عابر پیاده را اعلام می‌کند، یکی از چراغ‌های اصلی اتومبیل به شکل خودکار روشن خواهد شد تا فرد را به وضوح نشان دهد و همزمان هشداری برای راننده و او باشد. این دوربین فروسرخ از فاصله 80 متری می‌تواند فرد را رؤیت کرده و حضور او را روی صفحه کنترل اتومبیل نمایش دهد. مطابق تحقیقات مرسدس بنز این روشنایی مشکلی برای رانندگان پشت سر یا پیش روی این خودروها ایجاد نخواهد کرد.

مطابق اعلام مؤسسه تحقیقات بزرگراه‌های آلمان، میزان کشته‌شدن عابران پیاده در جاده‌های بین‌شهری در هنگام شب، 5 برابر این تعداد در روز است و این در حالی است که مسافرت‌های شبانه تنها یک‌پنجم حجم جابجایی بین‌شهری را تشکیل می‌دهند.

آخرین تغییر اعمال‌شده در سیستم دید در شب مرسدس بنز می‌تواند با هشدار به موقع به عابران پیاده و رانندگان این تلفات را به حداقل برساند.

فناوری دیگری که از تابستان 2011 مورد استفاده قرار خواهد گرفت، سیستم چراغ‌های خودکار جلو است که می‌تواند با استفاده از یک دوربین تعبیه‌شده روی داشبورد اتومبیل، نور بالا و برد آنرا برای رؤیت اتومبیل‌هایی که دارند حرکت می‌کنند یا توقف کرده‌اند، به شکل خودکار تنظیم کند.تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۲۲ | | نويسنده : کامبیز
مدت زیادی است که بر سر چهارراه ها چراغ های راهنمایی را بدون تغییر در شکل ظاهری می بینیم. البته چند سالی است که تایمرهای معکوسی در کنار آنها نصب شده که مدت زمان باقیمانده تا سبز یا قرمز شدن را، نشان می دهند.

 

 اینبار یک طراح خوش ذوق، این چراغ راهنمایی ال ای دی را به شکل ساعت شنی، طراحی کرده. با این چراغ راهنمایی، زمان همانند یک ساعت شنی برای راننده به نمایش در می آید. تاکید طراح این چراغ راهنمایی بیشتر بر روی زمان بوده است.

 

 نحوه کار هم شبیه ساعت شنی است، با این تفاوت که نیازی به چرخاندن چراغ نیست. هر رنگی که ظاهر می شود، با توجه به زمان لازم، ذره ذره به پایین منتقل شده و پس از اتمام زمان، رنگ بعدی روشن می شود.

 


تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۲ | | نويسنده : کامبیز
 

سه دهه پیش جیمز باند جهان را با یک خودرویی که میتوانست در زیر آب حرکت کند ( در فیلم جاسوسی که من را دوست داشت ) متحیر کرد. اما آن فقط یک انیمیشن بود و واقعی نبود.اما Frank M Rinderknecht  رئیس یک شرکت خودرو سازی در سوئیس توانست این رویا را به واقعیت تبدیل کند.

SQUBA اولین خودروی شناور واقعی در جهان است که می تواند مانند یک ماهی در زیر آب شنا کند. این خودرو می تواند تا عمق 10 متر یا به عبارتی 32.8 فوت در زیر سطح آب فرو رود و می تواند 1.8 مایل در ساعت در زیر آب حرکت کند.

SQUBA به علت موارد ایمنی یک کابین باز دارد بصوری که مردم در مواقع اظطراری به راحتی می توانند از آن خارج شوند. استفاده کنندگان از این خودرو در زیر آب برای نفس کشیدن از طریق هوای فشرده ساخته شده در ماسک استفاده می کنند.

SQUBA یک خودروی الکتریکی است که از باتری های قابل شارژ لیتیوم  و 3 موتور الکتریکی بهره می برد.

 مشخصات فنی

طول:  ۳۷۸۵ میلی متر

عرض :  ۱۹۴۰ میلی متر

ارتفاع :  ۱۱۱۷ میلی متر

وزن خالی : ۹۲۰ کیلو گرم

حداکثر سرعت : ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت

شتاب ۰ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت : ۷.۱ ثانیه

سرعت در آب : ۶ کیلومتر در ساعت

سرعت در زیر آب : ۳ کیلومتر در ساعت

عمق غوطه وری : ۱۰ متر

موتور

خیابان : الکتریکی

حداکثر توان خروجی : ۵۴ کیلو وات در ۴۵۰۰ دور در دقیقه

گشتاور : ۱۶۰ نیوتن متر در ۱۵۰۰ دور در دقیقه

نیروی پروانه در آب : الکتریکی

 قدرت خروجی : ۸۰۰* ۲ وات

باتری ها: لیتیوم ین

ولتاژ : ۴۸*۶ ولت

نیروی محرکه

چرخ عقب متحرک

نوع گیربکس : RNF

 جنس شاسی : فلزی

جنس بدنه : کربن نانو تیوب

ظرفیت سرنشین : ۲

سیستم تعلیق جلو : Double wishbone 

سیستم تعلیق عقب : Double wishbone 

سیستم فرمان : راک اند پینیون

چرخها

چرخهای جلو : Pirelli P Zero 205/40 R17 

چرخهای عقب : Pirelli P Zero 225/40 R18 

 

 

 

بقیه تصاویر در ادامه مطلبادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۹ | | نويسنده : کامبیز

در خودروهای جدید معمولا از سیستم سوئیچ ایموبلایزر دار استفاده می شود.سیستم ایموبلایزر یکی از جالب ترین سیستم های نصب شده در خودروهای جدید می باشد که در واقع نوعی سیستم ضد سرقت محسوب می شود.با کمک این مکانیزم با استفاده از قفل نرم افزاری که بر روی ECU انژکتور گذاشته می شود پیشرانه خودرو از روشن شدن منع می شود.تا زمانی که این قفل باز نشود استارت زدن توسط سوئیچ حاصلی نداشته و پیشرانه روشن نمی شود.

کلیدهای این خودرو شامل دو قسمت می باشد.یکی بورد الکترونیکی مربوط به ریموت کنترل (در کلید ریموت کنترل دار) که کار باز و بسته کردن درها را بر عهده دارد و دیگری قطعه کوچکی است که در واقع نوعی چیپ حافظه است.انتن ترانسپوندر که بر روی سوئیچ در زیر فرمان نصب می شود شامل یک بورد الکترونیکی و یک سیم پیچ است که می تواند همانند یک مین یاب یک میدان مغناطیسی کوچک ایجاد نماید.وقتی کلید را در داخل سوئیچ در زیر فرمان قرار میدهیم چیپ حافظه داخل کلید تحت حوزه مغناطیسی ترانسپوندر قرار گرفته و فعال میشود.در این حالت انتن در ارتباطی دوجانبه با چیپ حافظه شروع به رد و بدل کردن اطلاعات کرده و می تواند کدی که ما ان را تحت عنوان Access code  می شناسیم بر روی کلید ثبت نموده و یا ان را از روی کلید بخواند.تمام این اطلاعات ارسال و دریافت کدها و بازگشایی کدها تنها در کسری از ثانیه انجام شده و راننده متوجه مورد خاصی نمی شود.

در ابتدای تولید خودرو قبل از اینکه خودرو استارت بخورد توسط دستگاه دیاگ باید کلید را برای خودرو تعریف نمود.در این پروسه Access code یک بار برای خودرو تعریف شده و در داخل کلید ثبت میشود.این کد توسط یک کارت به همراه کلیدهای خودرو به مشتری تحویل داده می شود (البته اخیرا به دلیل مسایل امنیتی و ممانعت از سرقت خودرو به مشتریان تحویل داده نمی شود اما در صورت نیاز با نامه نگاری از شرکت سازنده دریافت می شود.)

به وسیله این کد صاحب وسیله میتواند در صورت مفقود شدن کلیدها توسط دستگاه دیاگ کلیدهای دیگری را برای خودرو تعریف نماید.

در این خودروها معمولا یک لامپ چشمک زن قرمز رنگ که نشانه دارا بودن سیستم ایموبلایزر و نیز فعال بودن ان است در داخل صفحه نشان دهنده پشت فرمان (پنل خودرو) نصب شده است.مادامی که خودرو خاموش است این علامت فعال بوده و با روشن شدن پیشرانه غیر فعال می باشد.

  منبع : 1- کتاب تکنولوژی سیستم های الکتریکی خودرو- تالیف: مهندس حقگو و مهندس بارده

            2- وبلاگ car&driveتاريخ : پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۶ | | نويسنده : کامبیز
حاصلضرب برداري نيروي وارد بر يك جسم از نقطه اثر نيرو تا نقطه اي كه جسم بر اثر همين نيرو دوران ميكند گشتاور يا تورك(Turaqe) نام دارد.
گشتاور به معناي نيروي لازم براي گرداندن يك جسم است.گشتاور توليد شده توسط يك موتور توان رانشي يا كششي را براي گرداندن چرخها به وجود مي آورد.
براي مثال هنگامي كه ميخواهيد پيچي را با يك آچار بچرخانيد نيروي لازم براي گرداندن آنرا گشتاور ميگويند.در اين حالت گشتاور برابر است با مقدار نيروي لازم ضربدر فاصله مركز پيچ تا مكاني كه نيرو به آچار اعمال ميشود.واحد هاي گشتاور عبارتند از نيوتن بر متر و كيلوگرم بر سانتي متر و فوت بر پوند.
نحوه محاسبه گشتاور:
T=R*N
T:گشتاور (TORQUE)
R:شعاع
N:نيروي اعمال شده
بنابر اين هرگاه بخواهيم گشتاور را افزايش دهيم يا آچار بلندتري انتخاب ميكنم يا نيروي اعمال شده به آنرا افزايش ميدهيم.
در مورد موتور نيروي اعمال شده به آچار همان نيروي ناشي از احتراق درون موتور است.
شعاع آچار در اينجا طول بازوي ميل لنگ يا نصف كورس پيستون ميباشد.
گشتاور ناشي از دوران موتور مقدار زيادي نوسان بهمراه دارد.براي نرمتر نگه داشتن اين نوسانات موتور را به يك فلايويل مجهز ميكنند تا اينرسي حركتي فلايويل دوران را پيوسته نگه دارد.براي نرمتر كردن دوران ميتوان تعداد سيلندرها را نيز افزايش داد.
سرعت دوراني موتور توسط جعبه دنده و ديفرانسيل كاهش ميابد.با كاهش سرعت به همان نسبت گشتاور افزايش پيدا مي كند.
هرگاه سرعت چرخها را به نسبت دوران موتور با نسبت يك كاهش دهيم گشتاور توليد شده توسط موتور اگر بر فرض 150 نيوتن متر باشد تبديل به 1=1*150 نيوتن متر خواهد شد.

كلا در يك جمله: گشتاور نيرويي است كه ايجاد شتاب ميكند.
در تكنولوژي هاي جديد ماكزيمم گشتاور موتور در يك محدوده دور موتور به جاي يك نقطه(مثلا از 2500 تا 4500 ماكزيمم گشتاور موجود است) توليد مي شود كه اين امر باعث مي شود كه شما بتوانيد از يك سرعت ثابت به راحتي شتاب بگيريد و اين موضوع در سر بالايي ها به نحو چشمگيري كمك مي كند.

و يا به عبارت ساده تر:عاملي كه موجب چرخش مي شود.

منبع: پرشین هالز- نیم کلاجتاريخ : یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۱ | | نويسنده : کامبیز

لزوم استفاده از کمک فنر یا ارتعاش گیر

 وظیفه کمک فنر  همان گونه که از اسم ان مشخص  است  این  است که  به  فنر  کمک  می نماید

فنر در قبال نیروی خارجی تغییر شکل داده  و انرژی  ذخیره  می کند به  محض حذف نیروی خارجی

انرژی ذخیره  شده  را به سرعت ازاد  می نماید  و چند بار  ارتعاش  می نماید تا  متعادل شود اگر به

سیستم تعلیق در حال ارتعاش ارتعاش جدیدی وارد شود دامنه ارتعاشات با هم جمع و تولیدروزنانس

می نماید که برای سرنشینان بسیار ناراحت کننده میباشد برای این منظور استفاده ازارتعاش گیر یا

کمک فنربای خودرو ضروری می باشد

اساس کار کمک فنر:

کمک فنر در سیستم تعلیق موازی با فنر بسته می شود و مانند فنر نیروی محوری را جذب می کند

 در موقع جمع شدن  کمک فنر به  سهولت منقبض  شده  اما در  موقع  باز شدن کمک فنر مقاومت

 می نماید و با کندی باز می شود    وقتی کمک فنر فشرده می شود روغن از سوراخهای درشت تر

سوپاپ ان جابجا می شود و لذا به سهولت تغییر مکان می دهد اما وقتی حالت انبساط ان فرامیرسد

 برگشت روغن به محل اولیه خود از مجاری کوچکتر  میسر می گردد در اثر برگشت روغن از مجاری

کوچک نیروی  اصطکاک  روغن   بالا رفته و انرژی مکانیکی به انرژی حرارتی  تبدیل می گردد سپس

گرما  روغن  در  فضا  پخش  می گردد  متداول ترین  ارتعاش گیرها  نوع  تلسکوپی است  که  از دو

 سیلندر یک طرف بسته ساخته شده و قسمت بسته ان به پوسته محور چرخ  متصل می شود طرف

باز سیلندر به سمت  بالا قرار داشته  و در داخل  ان یک  پیستون  با دسته پیستون  حرکت  می کند 

دسته پیستون به شاسی بسته می شود البته سیلندر های نوع دو جداره هم بکاررفته است که در

 روی پیستون دو نوع سوپاپ وجود دارد نوع مجرا درشتان هنگام فشرده شدن و نوع مجرا ریز ان در

موقع باز  شدن در  معبر روغن  قرار می گیرد  کمک فنرهای  تلسکوپی  یک لوله ای  یا دو  لوله ای

 می باشد که در  نوع دو لوله ای روغن بین دو جداره و در نوع یک لوله ای روغن در طرفین پیستون

 جابجا می شود

 انواع کمک فنر

الف کمک فنر تلسکوپی هدرولیکی  ب کمک فنر گازی

کمک فنر تلسکوپی  هیدرولیکی  :  این کمک فنرها  از  دو  یا سه لوله هم محور  تشکیل شده است 

 اگر کمک فنر سه لوله ای باشد خارجی ترین لوله  گردگیر است  طرز کار این کمک فنر در موقع  باز

 شدن به  این  صورت می باشد  که  روغن داخل  محفظه  بالای پیستون  به  طرف پایین  و به داخل

محفظه زیر پیستون رانده می شود  روغن پس از عبور از گذرگاه های  نگهدارنده سوپاپ برگشت از

 میان  دیسک سوپاپ برگشت با فشار خارج شده  و از میان کلیه سوراخ های پیستون عبور می کند

 در طی کورس باز شدن روغنی که در محفظه بالای پیستون تحت  فشار قرار گرفته  به محفظه زیر

 پیستون جریان  می یابد  این  عمل برای جبران  حجم جابجا شده  میل پیستون است زمانی که میل

 کمک فنر به بالا کشیده می شود فنر سوپاپ مکش در  مجموعه  سوپاپ  فشاری  به واسطه عبور

روغن بلند شده  به طوری  که  سوپاپ دیسکس   فشاری و سوپاپ نگهدارنده  اجازه عبور روغن را

 می دهد در ضمن مرحله جمع شدن کمک فنر عکس مرحله باز شدن می باشد

کمک فنر گازی  :   بزرگترین امتیاز کمک  فنر گازی  نسبت به کمک فنر هیدرولیکی در انتقال سریع

 حرارت می باشد  چون لوله  خارجی ان در  تماس  مستقیم با هوا است لذا انتقال حرارت  سریع تر

  انجام میشود این نوع کمک فنر ها  در درجه حرارتی بیش از 200 درجه سانتی گراد به خوبی  کار

 می کند معمولا طراحی ان ها  از یک یا دو  لوله هم  محور ساخته شده و کاربرد وسیعی در صنایع

 خودرو سازی دارند برای مثال در صندوق عقب بعضی از خودروهاسواری و اتوبوس ها و حتی تخت

 خوابهای بیمارستان و صندلیهای دندان  پزشکی کاربرد  دارد  در ضمن در درون کمک فنراز گاز تنها

 استفاده نشده بلکه از گاز و روغن استفاده  شده که این روغن و گاز در دو  محفظه جدا از هم قرار

 دارند  و هر یک وظیفه خاص خود را در موقع جمع شدن و باز شدن کمک فنرانجام می دهد

کاویتاسیون در کمک فنر

 هنگامی که سرعت باز شدگی کمک فنر  زیاد  باشد شیوهایی  برای عبور  بیشتر  روغن از محفظه

ذخیره به داخل سیلندر به کار بسته شده لیکن اگر این سرعت از معمول بیشتر باشد روغن بلافاصله

فضای خالی شده ناشی از حرکت پیستون و میل پیستون را جبران نمی کند  لذا این خلا عامل تقلیل

 فشار محیط خود شده و روغن هیدرولیک در فضای بسته سیلندر تبخیر می شود این پدیده تبخیر که

 همراه با وارد امدن ضربه به پیستون و لوله خارجی شده ایجاد حفره های هوا روی پیستون می گردد

 و به کاویتاسیون موسوم است

عیب یابی کمک فنر

 متاسفانه بيشتر رانندگان  به كمك فنرها  كه يكي  از اساسي ترين  قسمت  ايمني  خودرو است ;

اهميتي به نقايص  ان نمي دهند  وبيشتر توجه  انان به ترمزها  لاستيكها;كمربند ايمني  و چرخها و

 فرمان  می باشد .در صورتيكه كمك فنر نقش بسيار ارزنده ائي  در ايمني خودرو  دارد جالب است

بدانيم در صورت خرابي كمك فنرها  ضريب  خرابی ساير  قطعات  خودرو  نیز  افزايش می یابد.  اين

 قطعات شامل  :1-فنر تعليق   2-جعبه فرمان  3-ديفرانسيل    4-لاستيك چرخها    5-بلبرينگ چرخها

   6-بوشهاي لاستيكي سيستم تعليق   7-گيربكس   8-سيستم تعليق 9-مجموعه سيبكهاي فرمان 

لذا به منظور ایمنی بیشتر اطلاعات ذیل میتواند دید بهتری در خصوص شناخت وتشخیص خرابی های

 کمک فنر ارائه نماید.

 ۱-اگر كمك فنر نشتي دارد حتما بايد كمك فنر تعويض گردد. ۲-بالا و پايين رفتن خودرو به خصوص اگر

 جاده ناهموار باشد و يا شيرجه رفتن خودرو در حين ترمزهاي شديد ممكن است به دليل خرابي كمك

 فنرها باشد. ۳-اگر در سر پيچ; خودرو بيش از حد بپيچد به نحوي كه راننده براي كنترل ان بايد تلاش

بيشتري كند اين روند مي تواند از خرابي كمك فنر باشد۴-اگر چرخها روي جاده برقصند و يا بالا و پايين

 روند ممكن است از فرسودگي فنرها و  كمك ها باشد.      5-اگر بوشهاي محل نصب كمك فنر ترك

خوردگي و يا تغيير شكل داده اند باعث سرو صدا در سيستم تعليق به خصوص در موقع شتاب گرفتن

; ترمز كردن ويا عبور از ناهمواريهاي   سطح جاده مي شود. بنابراين هرچه زودتر  نسبت به تعويض

 بوشها  اقدام شود.در غير  اين صورت ايمني خودروبه شدت كاهش پيدا  مي كند. 6.باركردن  خودرو

  بيش  از ظرفيت ان عامل مهمي در ضيعف شدن سيستم تعليق منجمله كمك فنرها  مي شود.به

  خصوص  زماني كه  حركت  اتومبيل  در  ناهمواري هاي جاده  قرار  بگيرد. واگر  سرعت  متناسب

با  جاده  و  بار نباشد  باعث  شكسته  شدن  اتصالات  مي شود . در نتيجه  ناامن  بودن  خودرو  و

سرنشينان حتمي است

منبع: سایت تخصصی مکانیک خودرو

www.khodroha.comتاريخ : شنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۳ | | نويسنده : کامبیز

از زمان اختراع موتور احتراق داخلي، مهندسان خودرو، عاشقان سرعت و طراحان خودرو هاي مسابقه در حال جست و جوي راه ها يي براي افزايش قدرت آن بوده اند. يك راه براي افزودن قدرت ساختن يك موتور بزرگ تر است. اما موتور هاي بزرگ تر كه سنگين تر و ساخت و نگهداري آنها گران تر است هميشه بهتر نيستند.

فوررد رنجر با يك سوپر شارژر زير كاپوت
يك راه ديگر براي افزودن قدرت كارآمد تر كردن موتور هاي به اندازه ي معمولي است. مي توان اين كار را با دميدن هواي بيشتر به درون اتاقك احتراق انجام داد. با هواي بيشتر همچنين مي توان سوخت بيشتري اضافه كرد. سوخت بيشتر به انفجار بزرگ تر و افزايش توان مي انجامد. به كار گرفتن يك سوپر شارژر يك راه به درد بخور براي به دست آوردن هواي دميده شده ي پر فشار است. در اين مقاله ما توضيح خواهيم داد كه سوپر شارژر ها چه هستند، چگونه كار مي كنند و چگونه با توربو شارژر ها مقايسه مي شوند.
تفاوت سوپرشارژر و توربوشارژر
سوپر شارژر به هر وسيله اي گفته مي شود كه فشار هواي مكيده شده را به بيش از فشار جو مي رساند. توربو شارژر ها هم اين كار را انجام مي دهند. در واقع كلمه ي توربو شارژر كوتاه شدهي كلمه ي توربو سوپر شارژر، اسم رسمي خود است.
يك سوپر شارژر دو پيچي
تفاوت بين اين دو سيستم، منبع انرژي آن ها است. توربو شارژر ها توان خود را از توربيني مي گيرند كه به وسيله ي جريان جرمي اگزوز به حركت در مي آيد. ولي سوپر شارژر ها به وسيله ي تسمه يا زنجير به صورت مكانيكي از طريق ميل لنگ نيرو مي گيرند.

اصول سوپر شارژر ها
يك موتور معمولي 4 زمانه يك زمان را صرف فرآيند مكش مي كند. اين فرآيند 3 مرحله دارد:

* پيستون به سمت پايين حركت مي كند.
* حركت پيستون به سمت پايين خلاء ايجاد مي كند.
* هوا در فشار جو به درون اتاق احتراق مكيده مي شود.

همين كه هوا به درون موتور كشيده مي شود، مي بايست با سوخت تركيب شود تا تركيب هوا و سوخت را تشكيل دهد. بسته اي از انرژي پتانسيل كه مي تواند به وسيله ي يك فرآيند شيميايي به نام احتراق به انرژي جنبشي مفيد تبديل شود. شمع، واكنش شيميايي را با مشتعل كردن سوخت آغاز مي كند. وقتي كه سوخت بسوزد، مقدار زيادي انرژي آزاد مي شود. نيروي اين انفجار كه بالاي سرسيلندر متمركز مي شود. پيستون را به پايين مي راند و يك حركت رفت و برگشتي ايجاد مي كند كه آن هم آخر كار به چرخ ها منتقل مي شود.
يك موتور ساده به علاوه ي سوپر شارژر
اضافه كردن سوخت بيشتر به مخلوط سوخت و هوا انفجار قوي تري ايجاد مي كند. اما ما نمي توانيم به سادگي سوخت بيشتري به داخل موتور پمپ كنيم، زيرا مقدار معيني از اكسيژن براي سوزاندن مقدار سوخت داده شده لازم است. تركيب شيميايي صحيح ـ 14 بخش هوا با يك بخش سوخت ـ براي كاركرد بهينه يك موتور لازم است. كلام آخر اين كه براي وارد كردن سوخت بيشتر بايد هواي بيشتري وارد كرد.
اين كار يك سوپر شارژر است. سوپر شارژر ها بدون ايجاد كردن خلاء با فشرده كردن هوا در فشاري بالا تر از فشار جو، مكش را افزايش مي دهند. اين كار هواي بيشتري را به درون موتور مي فرستد و موتور را تقويت مي كند. با توجه به هواي اضافه تر، سوخت بيشتري به مخلوط هوا و سوخت افزوده مي شود و قدرت موتور افزايش مي يابد.
سوپرشارژينگ به طور متوسط 46 درصد به قدرت موتور و 31 درصد به گشتاور اضافه مي كند. در ارتفاع هاي بالا كه عملكرد موتور به خاطر چگالي و فشار كم هوا افت مي كند، سوپر شارژر هوا را با فشار بيشتر به موتور مي دهد كه موتور بتواند به صورت بهينه اي كار كند.
برخلاف توربو شارژر ها كه از گاز هاي اگزوز كه از احتراق به دست آمده، براي به كار انداختن كمپرسور استفاده مي كنند، سوپر شارژر ها قدرت خود را مستقيما از ميل لنگ مي گيرند. بيشتر آن ها با يك تسمه به حركت در مي آيند كه ان تسمه به دور يك قرقره مي پيچد كه آن قرقره به يك چرخ دنده ي محرك متصل است. چرخ دنده ي محرك به نوبه ي خود چرخ دنده كمپرسور را مي چرخاند. روتور كمپرسور در طرح هاي مختلفي عرضه مي شود، اما وظيفه ي ان به درون كشيدن هواست، هوا را فشرده مي كند و به منيفولد ورودي مي فرستد.

 

سوپر شارژر مركز گريز ProCharger D1SC
براي فشرده كردن هوا يك سوپر شارژر بايد خيلي سريع بچرخد ـ سريع تر خود موتور. بزرگ تر بودن چرخ دنده ي محرك نسبت به چرخ دنده ي كمپرسور باعث مي شود كه كمپرسور سريع تر بچرخد. سوپر شارژر ها مي توانند در سرعت هاي بلايي نظير 50000 تا 65000 دور بر دقيقه كار كنند.
اگر كمپرسور 50000 دور بر دقيقه بچرخد. تقويتي برابر شش تا نه پوند بر اينچ مربع ايجاد مي كند كه به معني شش تا نه psi بالاتر از فشار اتمسفريك در يك ارتفاع خاص است. فشار جو در سطح دريا 14.7 psi است، بنابر اين يك تقويت معمولي به وسيله ي يك سوپر شارژر حدود 50 درصد به هواي ورودي بر موتور مي افزايد.

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۹/۰۵/۲۵ | | نويسنده : کامبیز
به محض ورود به ماشین دکمه کولر ( A/C) را فشار ندهید.

لطفا پنجره ها را بعد از اینکه وارد ماشین تان شدید باز کنید و فورا تهویه هوا را روشن نکنید. با توجه به تحقیقات انجام شده ، داشبورد خودرو ، صندلی ، خوشبوکننده های هوا بنزن ساطع میکنند، سم سرطان زا (سرطان زا ، به بوی پلاستیک گرم در ماشین توجه کنید.) علاوه بر ابتلا به سرطان ، استخوانها را مسموم میکنند که سبب کم خونی و کاهش گلبولهای سفید خون میگردد. قرار گرفتن طولانی در معرض این سم باعث سرطان خون خواهد شد ، افزایش خطر ابتلا به سرطان ممکن است باعث سقط جنین شود.

 حد مجاز قابل قبول بنزن در فضای بسته در سطح ۵۰ میلی گرم در هر فوت مربع می باشد. خودروی پارک شده با پنجره های بسته در فضای مسقف شامل ۴۰۰-۸۰۰ میلی گرم بنزن خواهد بود. اگر خودرو در فضای آزار زیر آفتاب در درجه حرارت بالاتر از ۱۵ درجه سانتی گراد پارک شده باشد ، سطح بنزن به ۲۰۰۰-۴۰۰۰ میلی گرم خواهد رسید یعنی ۴۰ برابر حد قابل قبول و مردم در داخل خودرو به ناچار مقدار اضافی از مواد سمی استنشاق می کنند.

توصیه می شود که شما قبل از ورود پنجره ها و درب را باز کرده تا هوا زمان کافی برای تبادل پیدا کند و سپس وارد شوید. بنزن سمی است که بر کلیه ها و کبد شما اثر می گذارد و برای بدن شما اخراج این ماده سمی بسیار دشوار است.تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۵ | | نويسنده : کامبیز
فرصت پرواز کردن به زودی برای همه به وجود خواهد آمد زیرا خوردو پرنده Terrafugia که در حال حاضر تن‌ ها 20 ساعت توانایی پرواز دارد در آینده‌ای نه چندان دور چنین فرصتی را برای دوستداران پرواز به وجود خواهد آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این خودرو یا هواپیمای کوچک که با عنوان اولین خودرو پرنده به ثبت رسیده است یک قدم به دریافت مجوز برای استفاده عمومی نزدیکتر شده است.
این خودرو موانع سازمان هوانوردی فدرال را برای ورود به طبقه بندی‌های وسایل حمل و نقل پشت سر گذاشته است. شرکت سازنده این خودرو تلاش کرد خودرو خود را توسط FAA به عنوان هواپیمای سبک ورزشی به ثبت برساند تا به این شکل افرادی که مشتاقند با آن پرواز کنند 20 ساعت زمان برای پرواز با این خودرو را داشته باشند.

 این خودرو پرنده دو سرنشینه به دلیل نیاز به تجهیزات حفظ ایمنی از قبیل سپر‌ها 50 کیلوگرم سنگینتر از استاندارد‌ های FAA است با این حال به نظر می‌رسد این سازمان با ثبت خودرو تحت این شرایط نیز موافق است و به این شکل Terrafugia می‌تواند تجهیزات سنگین خود مانند کیسه هوا و سپر‌ ها را نگه دارد.

شرکت سازنده این خودرو پرنده ادعا می‌کند این خودرو ـ هواپیمای کوچک نسبت به دیگر هواپیما‌ های خصوصی از ایمنی بالاتری برخوردار است زیرا خلبان آن در صورت نیاز و تحت شرایطی از قبیل نامناسب بودن شرایط آب و هوا می‌تواند از گزینه رانندگی با سرعتی برابر 104 کیلومتر بر ساعت بر روی جاده استفاده کنند و یا در عرض 30 ثانیه خودرو خود را به هواپیمایی کوچک تبدیل کند که سرعتی برابر 158 کیلومتر بر ساعت خواهد داشت و قبل از پایان یافتن سوخت می‌تواند مسافتی برابر 644 کیلومتر را طی کند.

بر اساس گزارش یو اس ای تودی، انتظار می‌رود پرواز‌ های آزمایشی این وسیله نقلیه که قیمت آن در حدود 200 هزار دلار تخمین زده شده است از بهار آینده آغاز شود.

منبع:تابناکتاريخ : جمعه ۱۳۸۹/۰۴/۰۴ | | نويسنده : کامبیز
 ۱- نگه داشتن پدال ترمزدر هنگام عبور از دست اندازها:این کار فشار زیادیرا به سیستم فنربندی،اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد میکند و نحوه صحیح ردشدن از دست انداز به این صورت است که بایدطوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و درهنگام عبور از دست اندازترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد

۲-بالا کشیدن ترمزدستی بدون نگهداشتن کلید آن: چندی پیش در انگلیس دیدم که دوستم زمانی که میخواهدترمزدستی را بالا بکشد دکمه آن را فشار میدهد و سپس آن را بالا میکشد از اوپرسیدم دلیل این کارت چیه؟ گفتش اولین باری که برای امتحان رانندگی رفته بودم سر همین کشیدن ترمز دستی منو رد کردن و برای همه خنده دار بود که میگفتم تو ایران همه اینطوری ترمز دستی رو میکشن و بعدا متوجه شدم که انگلیسی ها به این دکمه کلاچ ترمزدستی میگویند و تا زمانی که کلاچ ترمزدستی را نگرفتی نباید آن را بالا بکشی بعداخودم هم از تعدادی از دوستانم که مکانیک را به صورت علمی میدانند گفتند که کشیدن ترمز دستی بدون نگهداشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی میشود(خدا رو شکر خودم این عادت رو ترک کردم و ترمز دستی رودرست بالا میکشم)

۳-عدم تعویض به موقع روغن گیربکس : در همین تیونینگ تاک به کرات دیده شده که افرادی خودروشان 150 هزار کیلومتر یابیشتر کار کرده و وقتی هم ازشان میپرسی واسکازین را تا به حال تعویض کردی میگویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد؟ در جواب باید گفت بله واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس،سلامت گیربکس و...میشود کیلومترتعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد

۴-تعویض یکباردر میان فیلتر روغن:گاها دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض میکنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده میکنند.ابن کار باعث میشود فیلتر عمل تصویه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب های جدی به موتور اتومبیل میشود که بعدا متوجه میشویم اگر هربارفیلتر را عوض میکردیم و فیلتر مناسب جایگزین می کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور وصرف وقت جلوگیری میشد

۵-درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی:این کار نه تنهامفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می آورد درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوزمیشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خودبرای موتور ضرر دارد.در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

۶-پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر دراتوبان:چندی پیش یک آزمایش درمجله auto crose انگلستان انجام شد و نشاد داد اگر یک اتومبیل دراتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن 40 درصدباز است کمتر است.

۷-خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک:این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و.. میشود

۸-گرفتن ترمز وکلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو: این کار خود باعث این میشود که متراژترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است ازنیروی ترمزی موتور نیزاستفاده میشود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشارداده میشود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو میشود بهترین کار این است که ترمزرا فشار داده وقبل از اینکه خودرو به لرزش بی افتد کلاچ را بگیریم.

۹-باسرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن وبالعکس:بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت میکندد و در عوض رانندگانی باسرعت های زیاد در لاین های کناری حرکت میکنند که هردو باعث ایجاد خطرات جبرا ن نا پذیری میشوند.

10-ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور:اینکار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتورمیشودو بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کاراین است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سردشدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم تر میشود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات درته ظرف است پس از ریخت ته آب به داخل رادیاتورخود داری کنید البته مایع های آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمینان تر است.

11- ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور:این کارباعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع ، شلنگ ها،نازل و پمپ آب آن میشود برای تامین این آب هم می توان از روش بالا استفاده کردالبته مایعهای آماده هم در بازار هست .

12-سنگین کردن بیش از حد خودرو:پرکردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست باعث بالا رفتن مصرف سوخت میشودحدالامکان باید خودرو خود را سبک کنیم .

13-نصب باربند درمواقعی که به آن نیاز نداریم: باربند را فقط باید زمانی ببندیم که به آن احتیاج داریم زیرا وجودباربند باعث بالا رفت مصرف سوخت حداقل به میزان 10درصد میشود


14-نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ دار: اینکار بارها دیده شده که بسیار هم خطرناک هست و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک خفه خواهد شد بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص درردیف عقب بشیند

15-استفاده از بنزین معمولی درخودروهای دارای مبدل کاتالیستی:بنزین های معمولی موجود در کشور با اینکه روی پمپ هانوشته بدون سرب اما باز هم مقدار زیادی سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیستی است و با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود.

16-دقت نکردن به سطح کیفی روغن موتور و تطبیق آن با سطح کیفی روغن توصیه شده توسط کارخانه: مثلا چند وقت پیش دیدم که فردی در موتور پراید داشت روغن توتال5000 میریخت و پس از اینکه به او توضیح دادم که سطح کیفی توتال 5000 sj است و روغن موتور سازگار با پرایدsf یا sg است درانتخاب روغن خود تجدید نظرکرد.

17-استفاده از نور بالا در مه: در شرایط مه آلود استفاده ازنور بالا دید را کمتر میکند در این شرایط نور خودرو باید روی نورپایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد

18-خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی : این کار برای ماشین های گازوییلی است نه بنزینی بیشتر دیده شده رانندگان صبر میکنند تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش میکنند این کار ضرر جدی به موتور وارد میکند کارکردن بیش ازحد باعث گرم شدن بیش ازحد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرردارد.اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشدزمانی که اتومبیل را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن میماند و نیازی به روشن گذاشتن ماشین نیست

19-تکیه پا به کلاچ:بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می کنند پایخود را روی کلاچ تکیه میدهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی میکند و این کار باعث فشارآمدن به گیربکس میشود.

20-جلو آوردن بیش از حد صندلی:خیلی ازافراد(البته بیشتر خانم ها) فکر میکنند هرچه صندلی جلو تر باشد تسلطراننده بیشترمیشود و به اصطلاح دست فرمون خوب میشود.خیر اینطور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا راحت باشد

21-گازدادن قبل از خاموش کردن خودرو:این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودروانجام میشد .ولی در خودرو های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شماگاز میدهید وسپس سویچ را میبندید مقداری بنزین نسوخته باقی میماند که خودباعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن میشود.

22-گازدادن قبل از روشن کردن خودروی انژکتوری:این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد .ولی در خودرو های انژکتوری این کاربی فایده است.

23-پارک کردن خودرو خلاف جهت خیابان:زمانی که شماخودرویتان را مثلا درسمت راست خیابان به صورت عکس پارک کنید اگر خدایی نکرده خودرویی با خودروی شمابرخورد کند شما مقصر حادثه شناخته میشوید.

24-خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت:این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین میشود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود زیرا رسوبات و ناخالصی های ته باک وارد مسیر سوخت میشود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین؛ فیلتر بنزین ونهایتا انژکتور میشود


 تاريخ : جمعه ۱۳۸۸/۱۲/۰۷ | | نويسنده : کامبیز
سیستم دید در شب یا night vision BMW

 

 تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۴ | | نويسنده : کامبیزتاريخ : یکشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۶ | | نويسنده : کامبیز

با توجه به اینکه ایمنی به یکی از مهم ترین فاکتورهای موثردر فروش خودروها شده است ، با افزایش حساسیت خریداران به ایمنی خودرو امکان مقایسه بین ایمنی خودروها امری ضروری است به همین جهت موسساتی به وجود آمدند که پس از آزمایش خودروها در شرایط استاندارد و تحلیل نتایج بدست آمده نتیجه نهایی ایمنی خودرو را برای عموم اعلام می کنند.

هر خودرویی که بخواهد در اتحادیه اروپا فروخته شود باید حداقل 3 ستاره ایمنی دریافت کرده باشد ضمنا خودرو های با کمتر از 3 ستاره ایمنی در رده خودروهای خطرناک محسوب می شوند.  

امروزه موسسه های بسیاری در سطح جهان اقدام به تست ایمنی خودروها می کنند. از جمله این موسسات ، موسسه اروپایی EURONCAP می باشد ( European New Car Assessment Program ) که بیشتر در کشورهای اتحاده اروپا اعتبار دارد. این استاندارد در کشور ما از اعتبار بیشتری نسبت به سایر استانداردها برخوردار است.

یکی دیگر از موسسات معتبر ایمنی سنجی خودرو موسسه NHTSAکه مخفف National Highway Traffic Safety Administration یا سازمان ملی ایمنی تردد بزرگراههای آمریکا می باشد.این موسسه که وابسته به وزارت راه و ترابری دولت آمریکاست جزء موسسه های معتبر در سطح جهان به شمار می آید. موسسه EURONCAP به صورت جداگانه ایمنی افراد بزرگسال ، کودک و نیز عابران پیاده را اندازه گیری و پس از ترکیب نتایج بدست آمده نتیجه نهایی را به صورت امتیاز از 37 و ستاره از 1 تا 5 بیان می کند.موسسهNHTSA نیز به اعلام امتیازهای ایمنی سرنشینان جلو و عقب به صورت مجزا و به شکل ستاره از 1تا 5 می پردازد.

در مورد خودروهایی که توسط دو موسسه مذکور موردارزیابی قرار نمی گیرند از نتایج موسسه های دیگری نظیر ANCAPو Safe Car Guide استفاده می شود.

 تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۲۷ | | نويسنده : کامبیز

«مجله ماشین» - با فراگير شدن استفاده از بالش هاي هوا در قسمت هاي مختلف بدنه، کمپاني فورد اقدام به معرفي کمربند ايمني اربگ دار نموده است.
اگرچه مرسدس بنز براي نخستين بار بالش هوا را در خودروهاي خود بکار گرفت اما امروزه اين فن آوري چنان همه گير شده است که کمتر خودرويي را مي توان بدون انواعي از آن يافت. اربگ ها در ابتدا فقط مخصوص راننده بودند و به مرور براي سرنشين کناري و حتي سرنشينان عقب نيز گسترش يافتند و اکنون خبر مي رسد کمپاني فورد بالش هواي کمربند ايمني را نيز معرفي کرده است. به دليل نصب اربگ هاي متعدد در جلو، اين محافظ جديد مخصوص سرنشينان عقب بوده و آنها از فشار وارده توسط کمربند به قفسه سينه، محفوظ مي دارد. فورد قصد دارد از سال آينده اين سامانه جديد را در محصولاتش نصب نمايد.

منبع: مجله ماشین